Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> PODSTAWÓWKA 1-3
         IMIENINY:
 4 grudnia - Barbórka – górnicze święto 2016-12-02  

W tym roku z okazji Barbórki gościliśmy w szkole dwóch górników z kopalni Rudna w Polkowicach /woj. dolnośląskie/. Naszymi gośćmi byli bracia - panowie Artur i Robert Szmyt. Jeden z gości przyjechał w stroju galowym, a drugi w ubraniu roboczym. Dzieci mogły dotknąć każdy element stroju, a niektórym udało się nawet ubrać w górniczą odzież roboczą. Górnicy opowiadali o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, a pan Artur, który jest również ratownikiem, wspomniał o akcji ratowniczej, która miała miejsce kilka dni przed ich przyjazdem w kopalni Rudna. Nasi goście przywieźli kawałki skał, na których odbiły się fragmenty szkieletu ryby i muszla ślimaka oraz kamienie z kwarcem i solą. Można je obejrzeć w Sali lekcyjnej pierwszaków /nad stołówką/. Górnicy przywitali się i pożegnali górniczym pozdrowieniem – „Szczęść Boże”, odpowiadali na pytania uczniów, którzy byli ciekawi, czy pod ziemią jest ciepło czy zimno? Czy w kopalni żyją jakieś zwierzęta? Ile godzin pracuje górnik? Jaka szkołę trzeba ukończyć, aby zostać górnikiem? Ile waży wózek z rudą?

Spotkanie upłynęło w żartobliwym nastroju, bo górnicy rozdali wszystkim uczniom zatyczki do uszu, które stosują w kopalni, aby chronić swój słuch, a dzieciom powiedzieli, aby zatykali uszy, gdy nauczyciel krzyczy. Potem poczęstowali nas cukierkami, a my podarowaliśmy im laurki i pamiątki z naszej gminy.

ZDJĘCIA

E.Wita

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 3929233      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia