Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 Brawo Martyna!2017-04-08  

Brawo Martyna!

Martyna Płatników, uczennica klasy 3 B naszego gimnazjum, z powodzeniem wzięła udział w XXIV edycji prestiżowego Konkursu „Złota Żaba” w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury, którego organizatorem jest swarzędzka Fundacja Edukacji Społecznej „EKOS”. Swarzędzkie konkursy od wielu lat cieszą się uznaniem nauczycieli i sympatią uczniów. Oryginalność i wysoki poziom merytoryczny stawianych przed uczestnikami zadań zapewnia doświadczony zespół autorów zadań złożony z nauczycieli gimnazjalnych i licealnych oraz z pracowników Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego UAM. Młodzi lubią myśleć - wystarczy tylko postawić przed nimi niekonwencjonalne zadania.

I etap Konkursu odbył się 16 listopada 2016 roku w zgłoszonych do niego szkołach. Swych sił spróbowało w nim aż 2 736 uczestników z 179 gimnazjów z Wielkopolski. Martyna rozwiązała zadania bardzo dobrze, uzyskując 88 punktów, co dało jej przepustkę do finałowej rozgrywki w Swarzędzu. Uczniowie zakwalifikowani do finału dowiedzieli się o tym 20 grudnia, więc do decydującej rozgrywki mieli ponad 10 tygodni na sumienne, systematyczne i rzetelne zgłębianie dziedzin konkursu. Martyna z pełną konsekwencją i z dużym zaangażowaniem wykorzystała ten czas, aby osiągnąć ambitny cel godny jej aspiracji.

4 marca w Swarzędzu w finałowe szranki stanęło 136 uczestników reprezentujących wiele renomowanych gimnazjów, które rokrocznie przodują w prestiżowych rankingach szkół regionu. Aż 56 uczestników reprezentowało gimnazja z Poznania. Uczestnicy zmierzyli się z 9 obszernymi zadaniami, w których musieli wykazać się umiejętnością samodzielnego i niestereotypowego myślenia i rozwiązywania problemów z dziedziny języka polskiego i literatury. Zadania były niezwykle trudne, ale jednocześnie pozwalały wykazać się nieprzeciętną wiedzą w sposób nieszablonowy, błyskotliwy i pomysłowy.

Jednym z zadań było: „Napisz trzynastozgłoskowcem ośmiowersową pochwałę wybranej potrawy na podobieństwo podanego fragmentu z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza”.

Jak wypadła w tym doborowym towarzystwie Martyna? Niestety na ocenę jej finałowych zadań trzeba było poczekać ponad 4 tygodnie. To były dni prawdziwego stresu i wyczekiwania na pomyślne informacje.

Okazało się, że warto było być cierpliwym! 3 kwietnia Martyna Płatników została zaproszona na uroczyste ogłoszenie wyników.

8 kwietnia 2017 r. w siedzibie organizatorów Konkursu odbyła się uroczystość, podczas której ogłoszono wyniki tegorocznej edycji „Złotej Żaby”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni uczestnicy wraz z opiekunami.

Wyróżniono 11 uczestników, zaś 10 osób otrzymało tytuł laureata, w tym szacownym gronie znalazła się również nasza Martyna jako Laureatka Konkursu „Złota Żaba” w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury!

Ogłoszone wyniki pokazały, że Martyna uzyskała niesamowity, czwarty wynik finału! Pokonała 132 uczestników z najlepszych gimnazjów Wielkopolski, w tym zeszłoroczną zwyciężczynię „Złotej Żaby”. W ostatecznym zestawieniu sumującym wyniki etapu szkolnego i finału została sklasyfikowana na 8 miejscu.

Dziesięcioro laureatów otrzymało nagrody: statuetki złotej żaby, dyplomy, zestawy do konstruowania robotów, drony, książki i gry edukacyjne.

Członkom Komisji Konkursowej przy wręczaniu nagród towarzyszyli reprezentanci instytucji wspierających „Złotą Żabę” i „Złotą Żabkę”: prof. dr hab. Beata Gromadzka (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Krzysztof Malaga (dziekan Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), dr Marcin Bartkowiak (Katedra Matematyki Stosowanej UEP), wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, przedstawiciel ENEA Operator sp. z o. o. (sponsor).

Prowadzący uroczystość przewodniczący Komisji Konkursowej Witold Gromadzki podziękował wszystkim przyjaciołom Konkursu i sponsorom. Uroczystość była relacjonowana przez Radio Merkury (patron medialny) i przez Telewizję STK.

PAMIĄTKOWA GALERIA

Ten sukces to nie tylko zasługa uczennicy, ale także jej rodziców, którym należy się szczególne podziękowanie za pomoc i wspieranie córki oraz transport do Swarzędza.

To również sukces szkoły, której uczennica, biorąc udział w konkursie o zasięgu wojewódzkim, stanęła w szranki, by konkurować z 2739 uczestnikami ze 179 gimnazjów i zdobyła jakże cenny tytuł Laureata Konkursu.

Jeszcze raz: brawo Martyna!

Jolanta Piosik               

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4103779      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia