Strona główna -> AZYMUT -> Aktualności
         IMIENINY:
 Co słychać w światowej Orientacji Sportowej. Mamy tam swojego reprezentanta?2017-02-16  

20-30 lipca 2017r. we Wrocławiu odbędą się Światowe Igrzyska Sportowe "The World Games 2017", rozgrywane pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W stolicy Dolnego Śląska pojawi się około 3500 sportowców z ponad 100 krajów świata, którzy rywalizować będą w ponad 30 dyscyplinach sportowych, min. w biegu na orientację – dyscyplinie bliskiej naszej miejscowości.


    bartosz1A to wszystko za sprawą Bartosza Pawlaka, który jest jednym z faworytów w kwalifikacjach do "The World Games 2017". Wszyscy orientaliści znają jednego z najlepszych biegaczy na orientację w Polsce. Ale zapewne młode pokolenie nie wie, iż Bartosz jest absolwentem naszej szkoły i pochodzi z Moch, a swoje pierwsze kroki z mapą stawiał w klubie HKS "Azymut" Mochy.

    Bartek niedawno odwiedził naszą szkołę. Młodszym biegaczom opowiedział trochę o sobie, o swojej przygodzie ze sportem i planach na przyszłość. Wziął także udział w treningu, gdzie najmłodsi orientaliści pod okiem "Mistrza" szlifowali swoje umiejętności pracy z mapą....

    Wspominał, że jako uczeń szkoły podstawowej miał żyłkę do piłki nożnej. Do orientacji wciągnęły go koleżanki z klasy i na początku nie był pewien, czy to jest właśnie ta dyscyplina.

    

    

bartosz2Jako 16 - latek osiągnął oszołamiający sukces. W 2006 roku, będąc na   początku swojej juniorskiej kariery zdobył brązowy medal w biegu klasycznym na Mistrzostwach Europy Juniorów w Słowenii. To osiągnięcie zapoczątkowało dynamiczny rozwój sportowy Bartka. Rozpoczął naukę w Liceum Sportowym w Poznaniu, swoją karierę sportową kontynuował w Wojskowym Klubie Sportowym "Grunwald" Poznań, gdzie obecnie zawodowo zajmuje się bieganiem. Kilka lat współpracował ze szwedzkim klubem Sodertalje Nykvarn Orienter, od 2017 r. zmienił przynależność klubową na fiński zespół Paimion Rasti, gdzie będzie mógł rozwijać się pod okiem najlepszych biegaczy świata. Liczne wyjazdy po kraju i za granicę, połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc oraz fajna atmosfera w klubie  utwierdziły Bartka, że poszedł właściwą drogą. W okresie Gimnazjum wykazywał znaczne umiejętności i wyróżniał się wśród rówieśników. Został powołany do kadry wojewódzkiej, potem do kadry Polski, ciężko pracował i gonił swoje marzenia.

    

    bartosz3


Z każdym rokiem Bartosz przesuwa się wyżej w klasyfikacji, był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy i Świata. A trzeba dodać, że jest młodym seniorem i jeszcze wiele może zdziałać w polskiej i światowej orientacji. Sukcesy nie zawróciły mu w głowie, pokazały jedynie, że idzie w dobrym kierunku i zmotywowały do dalszej pracy.bartosz4Obecnie Bartek należy do ścisłej czołówki krajowej w biegu na orientację, jest liczącym się zawodnikiem w światowym World Ranking IOF. Najważniejszym sukcesem sportowym roku 2016 był dla Bartka złoty medal w "Tiomili " – prestiżowych zawodach sztafetowych w Szwecji. Jako pierwszy Polak w historii polskiej orientacji dokonał takiego wyczynu. Z dobrej strony zaprezentował się także na Mistrzostwach Europy uzyskując 12 miejsce w biegu klasycznym. Na Wojskowych Mistrzostwach Świata drużynowo z polską ekipą zdobył brązowy medal.

Krok milowy w historii polskiej orientacji - zwycięstwo w biegu sztafetowym Tiomila. Marzenie wielu biegaczy.

    


bartosz52016r. III miejsce drużynowo w Wojskowych Mistrzostwach Świata


Spotkanie z Bartkiem dla naszych młodych orientalistów było niebywałym przeżyciem. Dla wielu z nich Bartek jest idolem, którego warto naśladować. Dla nas jest świadectwem, że nawet z tak małej miejscowości Mochy, młodzi ludzie mają szansę się wybić, a dzięki sile i uporowi osiągnąć sukces.


Trzymamy kciuki za przygotowania i walkę o medale na World Games i Mistrzostwach Świata, zarówno cywilnych, jak i wojskowych.


FOTKI z LAT SZKOLNYCH

i

FOTKI ZE SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ

Honorata Paterek        

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 6169954      online: 3

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia