Strona główna -> PARAFIA -> Aktualności
         IMIENINY:
 Czasy biblijne2010-12-01  

 

CZASY BIBLIJNE
 
 
 
Gdzie leży Kanaan?
 
Kanaan to miejsce, które dziś nazywamy Izraelem. Około 1250 roku p.n.e. Izraelici dowodzeni przez Joszkę najechali Kanaan. Kanaanici byli wprawdzie lepiej uzbrojeni i walczyli z koni lub rydwanów, a mimo to Izraelici zdobyli wiele miast kannaanejskich.
 
Dlaczego Jezioro Tyberiadzkie było ważne dla Żydów?
 Jezioro Tyberiadzkie (w Izraelu) było bardzo bogate w ryby. Rybacy wypływali na nie długimi na 6 metrów łodziami. Następnie złowione ryby były sprzedawane w cesarstwie Rzymskim. Handel rybami był źródłem dobrobytu tego regionu.
 
 Kim był Herod Wielki?
 
Herod był królem Judei (część Izraela) w okresie od 37 do roku p.n.e. Zbudował dla siebie kilka pałaców. Największy był wysoki pałac w Jerozolimie, z niego właśnie sprawował Herod rządy. Syn Idumejczyka Antypatra i Nabatejki Kypros. Od roku 47 p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca, a od 46 r. p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii z ręki Sekstusa Cezara. W latach 39 - 4 p.n.e. król Judei z łaski Rzymu. Najczęściej podaje się, że Herod Wielki zmarł w 4 p.n.e.
 
Jak w czasach biblijnych wyglądała Jerozolima?
 
Jerozolima została założona około 2000 roku p.n.e. Około roku 1000 p.n.e. król Dawid ustanowił ją stolicą Izraela. Całe miasto było otoczone potężnymi murami, a w środku były wspaniałe pałace. Mimo to Jerozolima w porównaniu z innymi miastami wyglądała dość biednie, stały tam również skromne domy, ulice były wąskie. Salomon, syn króla Dawida, zbudował w Jerozolimie pałac i świątynie.

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 6026947      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia