Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Czekolada doczekała się swojego święta…? 2018-04-12  

Tak 12 kwietnia to Światowy Dzień Czekolady!!!

Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko – pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków.

Ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb.

Dzisiejsza postać czekolady pojawiła się w Europie w XVI wieku, a jej popularność na dworach wzrosła dopiero sto lat później. Wtedy też produkowano czekoladę na skalę przemysłową, wykorzystując cukier i formując ją w fantazyjne kształty. To zasługa nadwornego mistrza kuchni Ludwika XIII o nazwisku Pralin. Na jego cześć słodkie, rozpływające się w ustach czekoladowe cukierki nazwano pralinami.

Z tej okazji tydzień wcześniej w bibliotece szkolnej pojawiła się gazetka przybliżająca historię tego smakołyku, sposób produkcji, rodzaje oraz różne ciekawostki na temat jej powstania, a także zalety jej spożywania oczywiście z umiarem!

W dzień Święta każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę lub wypożyczający książkę miał okazję poczęstować się kostką czekolady w swoim ulubionym smaku oraz wziąć udział w „Konkursie Czekoladowym” – czyli odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Zainteresowanie było spore – rozdałam pięć tabliczek czekolady zasponsorowanej przez Spółdzielnię Uczniowską „Grosik”, cukierki czekoladowe, a także saszetki z czekoladą do picia.

GALERIA

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i życzę słodkiego, czekoladowego życia.

Władysława Kruk           

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 4886121      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia