Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Dzień kota...2017-02-17  

Czy wiecie, że udomowione koty towarzyszą ludziom aż od 6 tysięcy lat? W literaturze zadomowiły się dawno temu w ludowych podaniach, baśniach i legendach. Pierwszy sławny kot literacki to najprawdopodobniej kot w butach, opisany w 1597 roku przez Charlesa Perrault.

Są pisarze, którzy z przekonaniem twierdzą, że najlepszym przyjacielem pisarza jest… właśnie kot. Ten puszysty zwierzak o skomplikowanym charakterze często gości w literaturze. Można odnieść wrażenie, że w ostatnio wydanych książkach – szczególnie często. Możecie przekonać się o tym oglądając niektóre książki o kotach zgromadzone na wystawce w naszej bibliotece.

Wielu z nas szczerze polubiło Garfielda - zuchwałego, otyłego, gnuśnego filozofa o rudym futerku. Inni wspominają Rademenesa – niezwykłego gadającego kota z polskiego serialu „Siedem życzeń”, który spełniał życzenia małego chłopca.

Specyficzne pary stworzyli kocur Tom i mysz Jerry oraz kot Sylwester i ptaszek Tweetie. Znacie z pewnością też inne „słynne koty”, bo koty zaprosili też do swoich utworów poeci: Jan Kochanowski, Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Wisława Szymborska.

17 lutego obchodzimy „Dzień kota”. Z tej okazji w bibliotece odbył się konkurs dla wszystkich chętnych uczniów. Uczestnicy losowali pytania ze znajomości literackich i filmowych kotów, dotyczące ich zwyczajów i opieki nad nimi. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana. Konrad Marszałek zdecydował się odpowiadać na serię trzech pytań – na wszystkie udzielił poprawnych odpowiedzi i w nagrodę otrzymał lizaka. Gratuluję wszystkim uczestnikom.

KOCIA GALERIA

Po ilości rozdanych cukierków mogę wnioskować, że znacie i lubicie koty.

Władysława Kruk          

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 4103848      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia