Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 Ekologiczny listopad...2013-11-29  

Nie tak dawno uczniowie Gimnazjum w Mochach brali udział w akcji Lisek, czyli Listopad z ekologią. Klasa 3b pod opieką p. Renaty Bortniak zdecydowała się przeprowadzić ankietę wśród naszych gimnazjalistów, by sprawdzić jak to z tą ekologią u nas jest...

A jest przeciętnie i to pomimo faktu, że 93% ze 105 pytanych uczniów uważa, iż dba o środowisko. Aż 80% ankietowanych nie potrafiło dopasować prawidłowo odpadów do odpowiednich kontenerów. Co ciekawe, taka sama liczba uczniów deklarowała, że segreguje śmieci w domu. Pocieszający jest fakt, że ledwie 12% nigdy nie oddaje baterii do specjalnie przeznaczonych do tego punktów, chociaż ponad jedna trzecia (38%) robi to tylko czasami. Dodatkowo zdecydowana większość uczniów wie, że przeterminowane leki wypada oddać do apteki.

Na minus należy również zapisać fakt, że 62% uczniów kupuje napoje w plastikowych butelkach. Aż 27% gimnazjalistów wyrzuca zużyte butelki do pobliskich pojemników, nie zważając na to, czy są one do nich przeznaczone. Wszystko to pomimo faktu, że 53% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że taka butelka rozkłada się ponad 100 lat.

Z drugiej strony gimnazjaliści twierdzą, że to my powinniśmy dbać o nasze środowisko. 76% uważa, że jest to przede wszystkim nasz obowiązek, a nie rządu (10%) czy organizacji ekologicznych (24%). Być może to jest powodem, że aż 63% naszych uczniów chętnie bierze udział w akcjach segregowania śmieci.

Ciut gorzej wypadają w tej kwestii dorośli. Większość z nich preferuje poruszanie się samochodem niż np. pieszo czy rowerem. W pytaniu „Jak często twoi rodzice poruszają się rowerem zamiast np. samochodem?” ledwie 15% uczniów stwierdziło, że poruszają się oni codziennie środkiem transportu innym niż samochód. Większość z rodziców robi to raz w miesiącu czy raz w tygodniu, a 24% nie robi tego wcale.

Dobrze wypada natomiast kwestia oszczędzania energii i wody. Tylko 9% uczniów stwierdziło, że nie oszczędza prądu. Pozostali stosują żarówki energooszczędne, gaszą światło w nieużywanych pomieszczeniach i wyłączają niepotrzebne urządzenia. Również dobrze wypada oszczędzanie wody. I tu jedynie 9% w ogóle nie zakręca kranu z wodą.

Ankieta badała również kwestię poparcia wybudowania elektrowni atomowej w Polsce. Jak się okazuje, nasi uczniowie są w tej kwestii podzieleni. Aż 47% z nich nie ma, co prawda, zdania w tej kwestii, jednak 26% uczniów jest na tak, a 27% na nie.

Podzielone opinie są również co do tego, co jest największym niebezpieczeństwem dla naszego środowiska. Z tych najbardziej dostrzeganych przez naszych uczniów wymienić należy brak oczyszczalni ścieków, emisję zanieczyszczeń do atmosfery czy produkcję opakowań z tworzyw trudnych do ponownego przetwarzania.

Jak widać, nasza gimnazjalna młodzież chce dbać o środowisko i stara się to robić. Z drugiej jednak strony brakuje chyba czasem determinacji i, jak wynika z ankiety, również wiedzy. Dlatego też, może warto by było przyjrzeć się grafikom zawartym w tym artykule...

Krzysztof Filipek     


redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 6009391      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia