Strona główna -> S P M
         IMIENINY:
 FERIE 20182018-02-25  

W drugim dniu ferii - 13 lutego 2018 - dzieci i młodzież zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz uczyli się ratować poszkodowanego w wypadku drogowym, a wszystko to odbywało się w nowoczesnym Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab w Poznaniu. To naprawdę bardzo ciekawe miejsce. Można tam spróbować kontrolowanego dachowania samochodu, a także odczuć siłę uderzenia auta w przeszkodę będąc zapiętym w pasy oraz nie mając zapiętych pasów. Można też skontrolować szybkość reakcji kierowców oraz zważyć na specjalnej wadze przedmioty, które często mamy w samochodach, a nie są one umocowane, tylko turlają się po samochodzie np. butelki z napojami, torby, walizki itp. Podczas jazdy i zderzenia te przedmioty mają wagę kilkadziesiąt razy większą niż normalnie i mogą bardzo zranić człowieka. Na zdjęciach widać wiele ciekawych stanowisk, na których uczniowie bawili się, nabywali nowe umiejętności i wzbogacali swoją wiedzę.

Potem udaliśmy się do Laboratorium Wyobraźni należącego do Uniwersytetu A. Mickiewicza. Tam przez 3 godziny byliśmy obserwatorami niezwykłych zjawisk i eksperymentów, rozwiązywaliśmy rebusy i łamigłówki, które czasami były dziecinnie proste, a my szukaliśmy przeróżnych rozwiązań, często o wiele trudniejszych, niż trzeba było. Sami wykonywaliśmy wiele eksperymentów dotyczących naszych zmysłów, których jak się okazało jest ponad dwadzieścia. Wielu doznało niezwykłej rzeczy, a mianowicie wydłużał im się nos, jak u Pinokia. To też możecie obejrzeć w naszej fotogalerii.

GALERIA - POZNAŃ

15 lutego 2018 odbyła się Olimpiada Sportowa oraz warsztaty kulinarne. Pani Honorata Paterek przygotowała konkurencje dla naszych sportowców i we wspaniałej rywalizacji w hali sportowej w prawdziwie sportowej atmosferze odbyło się współzawodnictwo trzech drużyn. Potem uczestnicy wypoczynku brali udział w warsztatach kulinarnych, na których sami wykonali kanapki oraz szaszłyki z owoców. Po tej sportowej rywalizacji wszystkim dopisywał apetyt!

Galeria sport i kulinaria

We wtorek 20 lutego 2018 byliśmy w kinie w Lesznie, gdzie obejrzeliśmy wzruszający film „Cudowny chłopak”. Przed wyjazdem w Sali wiejskiej odbyło się spotkanie z panią pedagog Anną Kruk, która przeprowadziła pogadankę i warsztaty na temat uzależnienia, jakim jest nikotyna. Wyjaśniła dzieciom pojęcia - palacz bierny i czynny oraz omówiła szkodliwość palenia papierosów. Słuchacze byli bardzo zainteresowani.

GALERIA - warsztaty z p.pedagog

Jednak najwięcej radości sprawił młodzieży wyjazd na lodowisko do Kościana. Byliśmy tam dwukrotnie 17 i 22 lutego 2018 r. Większość z pięćdziesięcioosobowej grupy była pierwszy raz na łyżwach, ale całkiem dobrze sobie radzili, bo umieją jeździć na rolkach. Tym, co dopiero się uczyli pomagał pan instruktor, który cierpliwie tłumaczył, jak ustawiać łyżwy, jak się odpychać itp. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w przyszłym roku chcemy regularnie jeździć na łyżwy! Organizator już od teraz myśli, skąd wziąć fundusze na realizację tego planu!!!

Ale Kościan, to nie tylko lodowisko. Zwiedziliśmy też Muzeum Regionalne, w którym jest wspaniała, podświetlana makieta miasta Kościana, dzięki której dowiedzieliśmy się o historii miasta oraz o rozwoju rzemiosła w dawnych czasach. Obejrzeliśmy też wystawę starych monet i banknotów oraz ekspozycję poświęconą powstaniu wielkopolskiemu. Uczniowie mogli też też spróbować swoich sił na mini-stanowisku archeologicznym, gdzie za pomocą pędzelków odkrywali w ziemi kawałki naczyń. Inną ciekawostką tego muzeum jest to, że posiadają Escape room. Escape room to nowy pomysł na zabawę ze znajomymi. Gra polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju pełnego zagadek. Drużyny mają na to wyznaczony czas i muszą rozwiązać różne rebusy, zagadki i szyfry, aby opuścić zamknięte pomieszczenie.

Drugim ciekawym miejscem jest wieża ciśnień, która wiele lat stała bezużyteczna, aż w końcu dano jej "drugie życie". Obecnie znajdują się tam ściany wspinaczkowe oraz obserwatorium astronomiczne z teleskopem umieszczonym pod ruchomym dachem, który obraca się o 360 stopni. Uczestniczyliśmy w warsztatach na wysokości 30 metrów, gdzie obejrzeliśmy prezentację o planetach i gwiazdach, a potem każdy mógł sam wykreślić swój gwiazdozbiór.

Warto odwiedzić te miejsca !!!!

GALERIA - KOŚCIAN

FILM 1   -    FILM 2

Dziękuję Gminie Przemęt, GKRPA w Przemęcie, Radzie Sołeckiej i SPM w Mochach za wsparcie finansowe, a Dyrekcji Szkoły Podstawowej za użyczenie bazy lokalowej.

Nauczycielom:

- paniom D. Skulskiej, K. Filipek, K. Grabiec, M. Zielińskiej, A. Kruk, R. Patalas, J. Piosik, H. Paterek, L. Kluczyńskiej, B. Ganczarskiej i panu L. Kolmanowi za poświęcenie swojego czasu i opiekę nad uczestnikami wypoczynku, paniom z kuchni szkolnej za pomoc w przygotowaniu warsztatów kulinarnych.

Panu Grzesiowi Nowackiemu dziękuję za spokojną i bezpieczna jazdę.

Organizator wypoczynku

Elżbieta Wita


PS. A ja dziękuję, pani organizator za wszystkie starania i jakość, która jest ich wynikiem!

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    

 liczba odwiedzin: 5014608      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia