DOŻYNKI 20122012-08-26  

Tradycji stało się zadość – 26 sierpnia Mochy świętowały Dożynki.

Zgodnie z obyczajem najpierw o godz. 11.00 odbyła się Msza Św. dziękczynna za tegoroczne plony.

O 14.00 ruszył – oczekiwany przez wszystkich – dożynkowy korowód. Mniejszą ilość przebierańców w tym roku zrekompensowali gospodarze prezentujący nowoczesne, udekorowane maszyny rolnicze. W powozach przybyli na stadion Starostowie – p. Agnieszka Fuławka, p. Urszula Janusz oraz p. Rafał Langner oraz goście: P. Wójt Dorota Gorzelniak, Ksiądz Proboszcz Ryszard Penczyński, radny powiatowy – p. Stanisław Skorupka, radni gminni – p. Elżbieta Wita oraz p. Leon Rozynek.

Na początek wystąpił Sołtys – p. Marek Malcherek z okolicznościowym przemówieniem. Zabrała głos także P. Wójt, która podkreśliła, że tegoroczne plony są wreszcie dobre, bo w poprzednich latach różnie bywało. P. D. Gorzelniak zapowiedziała realizację kanalizacji Moch w ciągu najbliższych dwóch lat.

Następnym punktem programu Dożynek było przekazanie przez Starostów darów – wieńca, chleba i owoców. Następnie Ks. Proboszcz pobłogosławił chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.

Wręczono następnie nagrody za przebrania, a także za wystój domostw. Przebierańcy to m.in. Batman, Zorro, Wiosna, Strachy na Lachy czy Rogate Ranczo. Wszyscy przebierańcy otrzymali jednakowe nagrody. Za domostwa nagrody odebrali:

trzy pierwsze -  p. Damian Feifer, p. Zofia Tesching, p. Elżbieta i Artur Wyszyńscy,

cztery drugie – p. Elżbieta i Władysław Wita, p. Roman Janusz, p. Alicja Knop, p. Aniela Skuza,

pięć trzecich – p. Julianna Sapa, p. Sławomir Skuza, p. Agnieszka Langner, p. Helga Weimann, p. Grzegorz Wojciech.

W czasie wręczania nagród odbyło się tradycyjnie dzielenie chlebem z uczestnikami Dożynek.

Swoimi występami uświetniły uroczystość dożynkową przedszkolaki oraz chórek, który odśpiewał ułożone przez p. Elżbietę Witę przyśpiewki, wyjątkowo trafne i liczne.

Tradycyjnie odbyły się konkursy dla dzieci i dla dorosłych, m. in. rzut „gumiokiem”, wyścigi w workach itp. Dzieci mogły skorzystać z kolejki, trampoliny, samochodzików itp. Swoje potrawy i wypieki serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

O godz. 18.00 „Rywal – Klon” rozegrał zwycięski mecz z zespołem „Dąb” Boguszyn.

A później odbyła się zabawa taneczna.

I tym razem okazało się, że pogoda dla Moch jest łaskawa – rano deszcz, ale potem już piękna dożynkowa pogoda pozwoliła mieszkańcom naszej miejscowości i gościom uczestniczyć w Dożynkach.

Renata Bortniak       redaktor: Naczelny