Wycieczka do Biskupina- lekcja historii2017-06-01  

      1 czerwca 2017 roku klasy IV wybrały się na wycieczkę do Biskupina. Mimo że był to dzień wolny od zajęć, dzieci brały udział w niecodziennej lekcji historii.

    Najpierw udaliśmy się do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską, zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie ukazujące życie i śmierć świętego Wojciecha. Następnie po pokonaniu 239 stopni „zdobyliśmy” wieżę widokową, skąd naszym oczom ukazała się piękna panorama Gniezna.

    Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina, punktu docelowego naszej wycieczki.

    Pierwszym etapem wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie był rejs stateczkiem po Jeziorze Biskupińskim. Mogliśmy przyjrzeć się osadzie z innej perspektywy.

    Następnie przekroczyliśmy bramę osady, która powstała prawdopodobnie w VIII w. p.n.e. Jest to osada obronna kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza zwana polskimi Pompejami.

    W skansenie obejrzeliśmy wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty jakimi posługiwali się mieszkańcy. Mogliśmy spróbować swoich sił przy przeciąganiu liny, rzutach toporkiem do tarczy, wyścigach na nartach po trawie.

    Wzięliśmy udział w zajęciach garncarstwa. Każdy mógł ulepić swoje naczynie.

    Zwiedziliśmy również wioskę wczesnopiastowską, która rozwijała się już od VIII wieku, natomiast jej największy rozkwit przypada na drugą połowę X wieku. Była ona zamieszkana przez ludność rzemieślniczą. Jej mieszkańcy zajmowali się między innymi garncarstwem, rogownictwem, skórnictwem, kowalstwem, garbarstwem i tkactwem. Wielu z nich trudniło się również rolnictwem oraz rybołówstwem.

    Pełni wrażeń opuściliśmy teren skansenu i udaliśmy się na obiad, lody i chwilę wytchnienia przed drogą powrotną.

GALERIA

Wrażenia z pobytu w tych ciekawych, historycznych miejscach na długo pozostaną w naszej pamięci. 

Jolanta Piosik           redaktor: Naczelny