EMPATIA DLA POSTACI Z BAJEK...2019-05-14  

14 maja br. uczniowie klasy V b wzięli udział w projekcie "Sztuka wczuwania się", który realizuje Fundacja Sezon na Cuda, z dotacji Starostwa Gminy Wolsztyn. 

Projekt dotyczy rozwoju wiedzy i świadomości na temat empatii i obejmuje cykl 3 warsztatów: porozumienie bez przemocy, design thinking oraz warsztat międzykulturowy. Projekt odpowiada na problem tzw. "znieczulicy" oraz braku otwartości i wrażliwości na potrzeby innych ludzi, stanowi odpowiedź na brak wiedzy dotyczącej empatii wśród dzieci i młodzieży; może być także rozumiany jako profilaktyka przemocy w grupach rówieśniczych.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest empatia i jaka jest różnica między słyszeniem, a aktywnym słuchaniem. Zajęciom przyświecał cel: nauka przez zabawę oraz budowanie relacji międzyludzkich opartych na empatii. 

Następnie dzieciaki teorię wykorzystały w praktyce, projektując telefon komórkowy dla wymyślonych przez siebie postaci z bajek. Były wśród nich: kot w butach, SpongeBob Kanciastoporty, Minionki i Hulk. Dzieci nauczyły się wczuwać w sytuację innej osoby, a przy tym rozwijały swoją kreatywność i wyobraźnię. Telefony były przestrzenne, kolorowe, pomysłowe, oryginalne i każdy miał dostosowania dla konkretnej postaci z bajki. Zdaniem uczestników zajęć najlepszy telefon zaprojektowała grupa dla Hulka, który był duży, niezniszczalny, zielony i posiadał mnóstwo aplikacji.

ZDJĘCIA

Po warsztatach wszyscy byli zadowoleni, bogatsi w nowe doświadczenia i przepełnieni empatią.

                                        pedagog A. Kruk               redaktor: Naczelny