Bieg Niepodległości oczami uczestnika2006-11-15  

Dnia 11 listopada w Mochach odbył się XV już Bieg Niepodległości.

            Wszystko zaczęło się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Najpierw głos zabrał dyrektor naszej szkoły – pan Andrzej Galla. W swoim przemówieniu zwrócił nam uwagę na to, że należy mieć szacunek do historii i oddawać hołd ludziom, którzy zginęli za to, abyśmy my mogli sobie spokojnie żyć. Stwierdził, że to również piękne, że w dzisiejszej uroczystości uczestniczy także delegacja z Niemiec. Świadczy to o tym, że rozumiemy, iż nie warto rozpamiętywać w kółko historii. Głos zabrała także pani wójt Dorota Gorzelniak. Na koniec delegacje Urzędu Gminy, Koła Emerytów i Rencistów, Ochotniczej Straży Pożarnej, Samorządu Szkolnego i uczestników dzisiejszego biegu złożyły wiązanki pod pomnikiem.

            Wszyscy ruszyli na stadion. Na przedzie szły dziewczyny trzymające tabliczki z nazwami miejscowości. Na miejscu zawodnicy z poszczególnych wsi i miast ustawili się za nimi i uroczyście wkroczyli na płytę stadionu. Wysłuchaliśmy hymnu państwowego i pan Andrzej Galla dokonał uroczystego otwarcia.

            I się zaczęło! Najpierw odbyły się biegi najmłodszych – to w końcu nasza przyszłość! Maluchy dawały z siebie wszystko. Dystanse na których biegli mogą wydawać nam się śmiesznie małe, ale należy pamiętać, że oni dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Później odbyła się koronacja zwycięzców i losowanie nagród pocieszenia wśród tych, którzy znaleźli się na dalszych lokatach. Po nich biegi uczniowie Szkoły Podstawowej którzy także zostali udekorowani i rozlosowano wśród nich nagrody pocieszenia. I tu zdarzyła się niespodzianka! Otóż w kategorii M -10 pierwsze miejsce zajął Felix Reiber z Bestensee! A może w przyszłości jakiś bieg wygra np. Amerykanin?

            Potem odbyły się biegi gimnazjalistów... i nie obyło się bez małego incydentu. W kategorii K-13 dwie zawodniczki walczyły o pierwszą lokatę... niestety jedna z nich zachowała się niesportowo i tuż przed linią mety popchnęła drugą. Oczywiście, grająca niefair została zdyskwalifikowana! Nie tak wygrywamy w tym biegu!

            Niedługo później na płytę boiska wbiegli zawodnicy kategorii Open. To był szok – przebiegli 7 km a po niektórych wcale nie było widać zmęczenia!

            Na koniec odbyła się koronacja zawodników z kategorii Open i klas gimnzjalnych.

            Choć pogoda nie dopisała, to jednak impreza przebiegła bez większych zgrzytów i większość dobrze się bawiła.

Honorata

   

   

   

   

   redaktor: Naczelny