Najpierw sprzątanie – potem harcowanie, czyli 5 PIKNIK EKOLOGICZNY2019-04-13  

Kolejny raz mieszkańcy Moch, Nowej Wsi, Solca i Solca Nowego spotkali się na Pikniku Ekologicznym, który odbył się 13 kwietnia 2019 roku w Mochach. Imprezę objął honorowym patronatem Wójt Gminy Przemęt – Janusz Frąckowiak, który wraz z organizatorką pikniku Elżbietą Wita powitał wszystkich uczestników pikniku.

W tym roku przewodnim tematem pikniku było pszczelarstwo, życie pszczół i sposoby ochrony tych pożytecznych owadów.

Najpierw tradycyjnie sprzątano lasy, w tym roku były to tereny przy ulicy Wałowej, na Łysej Górze oraz ul. Klonowa, a starsza młodzież wraz z p. leśniczym Markiem Seidel sadziła las. 
Po sprzątaniu na wszystkich czekał ciepły posiłek, który poprawił nastrój największym pesymistom. Następnie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Pokój", w którym uczniowie szkoły promowali takie wartości, jak: szacunek, przyjaźń, miłość oraz ukazali zło płynące z uzależnień. 

Potem nastąpiły konkursy: układanie puzzli na czas i rozwiązywanie zadań przygotowanych przez Nadleśnictwo Kościan. Następnie odbył się Bieg Malucha w kategorii przedszkolaków i uczniów klas I–III, a po nim Bieg Duetów dla uczniów klas starszych i dorosłych. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali medale i malutki słoiczek miodu, a najlepsi puchary i książki.

W międzyczasie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-przyrodniczych "Kochajmy pszczoły" przygotowanych przez panią Marzenę Heleniak z Plewisk. Przedszkolacy i uczniowie dowiedzieli się jak powstaje miód, kto rządzi w ulu, dlaczego pszczoły są dla nas ważne, w jaki sposób zapylają kwiaty i jak możemy im pomóc. Na koniec każde dziecko wykonało świeczkę z naturalnej węzy (pszczelego wosku).
Młodzież i starsi mogli porozmawiać o pszczołach z panem Jackiem Wogą –pszczelarzem z Moch, który wystawił na pikniku stoisko tematyczne.
Uczestnicy imprezy mogli też podziwiać wystawę plakatów nt. pszczelarstwa, albumów przyrodniczych i ozdobnych słoiczków wykonanych przez uczniów szkoły i przedszkolaków.

Kilka dni przed i w czasie pikniku zbierano makulaturę. W tym roku zebrano ponad 6000 kg, a w ubiegłym roku był ok. 3000 kg. Oczywiście dla tych, którzy zebrali najwięcej były nagrody, które wręczył sołtys wsi Mochy p. Bogusław Tomiak. 

Na koniec wystąpiła grupa akrobatyczna ze Szkoły w Bukówcu Górnym. Był to fascynujący pokaz. Piknik zorganizowała Rada Sołecka wsi Mochy we współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Moch, OSP, szkołą i przedszkolem.

Wyniki Biegu Malucha:

kat. przedszkole
1.Kaja Kicińska
2.Maja Gorzelniak
3.Wojciech Kaczmarek

kat. klasy I-III
1.Dominika Waligórska
2.Mikołaj Niedzielski
3.Zofia Dominiak

Wyniki Bieg Duetów:
1.Sandra Jąder - Emilia Kurek
2.Julia Walkowiak - Antonina Franc
3.Nikola Czarna - Katarzyna Teichert

Najwięcej makulatury w konkursie indywidualnym zebrali:
1.Milena Adamczak - kl.3 -1598 kg
2.Lena Kicińska - kl.2 - 513 kg
3.Dominika Waligórska - kl.3 - 445 kg
4.Oliwier Piasecki - kl.3 - 347 kg
5.Michał Hełmiński - kl.4 - 330 kg
6.Magdalena Wita-kl.4 - 252 kg
7.Julia Prządka - przedszkole - 240 kg
8.Maja Szymanowska - kl.3 - 155 kg
9.Anastazja Majewska - kl.7 - 141 kg
10.Maja Kupczyk - przedszkole - 122 kg

Wyniki konkursu na najaktywniejszą grupę pikniku /grupa otrzymała punkty za udział w sprzątaniu, makulaturę, plakat, ozdobne słoiki, udział w biegu/

1.klasa 3a - 2683 pkt
2.klasa 2a - 636 pkt
3.przedszkole - grupa p. Anety - 591 kg

GALERIA ZDJĘĆ

Organizatorzy dziękują za pomoc rzeczową i finansową Gminie Przemęt, ZM Obra, Nadleśnictwu Kościan, p. Dominikowi Zającowi, Kołu Łowieckiemu "Dzik" Mochy. Specjalne podziękowanie dla nauczycieli Szkoły podstawowej i przedszkola w Mochach, którzy jak zawsze, nie odmówili pomocy i jako wolontariusze pomagali w opiece nad dziećmi podczas pikniku.

FILM TV Leszno

Elżbieta Wita            

Czytaj też na stronie Gminy Przemęt...redaktor: Naczelny