Pierwszy koncert nowego sezonu...2019-10-28  

Na spotkanie w dniu 28 października br. przybył do nas muzyk pochodzący z Rumunii -pan Dumitru Harea. Prowadzący – pan Sebastian - opowiedział nam, krótką historię Władysława Palownika, który wiele lat spędził w niewoli, a kiedy objął już tron w kraju ojca, rządził brutalnie, bez współczucia mordując swoich wrogów. 

Kontrowersyjna historia Włada Palownika stała się podwaliną opowieści o siedmiogrodzkim wampirze: Hrabim Drakuli. Potem poznaliśmy rumuńskie instrumenty ludowe oraz wysłuchaliśmy kilka utworów muzycznych. Pierwszy z nich to Fletnia Pana – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Nasz uczeń - Patryk z klasy pierwszej, spróbował zagrać na nim, ale nie było to łatwe zadanie. 

Następny to flet końcówka, wg niektórych hipotez może to być najstarszy typ fletu na świecie ze względu na swoją prostą budowę. Nie posiada żadnych dodatkowych otworów poza ustnikiem i wylotem powietrza. Może być on również pozbawiony "gwizdka" przy ustniku. 

Po tym zobaczyliśmy i usłyszeliśmy melodię płynąca z fletu podwójnego czyli bliźniaka. Kolejnym instrumentem zademonstrowanym przez naszego gościa była okaryna. Jest to mały instrument dęty. Okaryny wykonuje się z różnych materiałów głównie z wypalonej gliny i porcelany. To rodzaj fletu naczyniowego o jajowatym korpusie. Jest to ludowy instrument muzyczny z grupy aerofonów wargowych. Okaryna posiada od 2 do 24 dziurek. 

Następnie prowadzący zaprosił dwóch uczniów do tańca ludowego zwanego hora, w którym to para kręci się wokół własnej osi w coraz szybszym tempie. Nasi przedstawiciele dali radę i nagrodziliśmy ich wielkimi brawami.

GALERIA

Na koniec dowiedzieliśmy się, że oprócz wspólnych dla naszej kultury instrumentów, mamy też podobne potrawy np. bigos, ale całkowicie odmienną potrawą jest mamałyga. Ta potrawa składa się z owczego sera, kaszy kukurydzianej, boczku i kiełbasy.

E. Wita              redaktor: Naczelny