Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Kolejny koncert filharmoników...2018-04-25  

25 kwietnia 2018 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z gościem, który przybył z miejscowości Kołomyja, leżącej na terenach huculskich. Huculszczyzna – to region w zachodniej części Ukrainy, na obszarze Karpat Wschodnich, obejmujący m.in. pasmo Czarnohory. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej małej Ojczyźnie, śpiewał i grał na różnych instrumentach, a nawet... czarował. Miał instrument, którym wywołują deszcz i burze, niestety zrobił to – już po południu nieźle lało!!! Na huculszczyźnie nim muzyk zacznie grać musi włożyć kapelusz z piórkiem i buty ze skóry podobne do góralskich kierpców, a zwanych postołami. Instrumentarium huculskie jest bardzo bogate, reprezentujące przede wszystkim muzykę pasterską; pojawiają się tu m.in. cymbały, piszczałki, liry, rogi, drymby i dudy. Nasz muzyk, jak przystało na górala huculskiego ubrał kapelusz, na nogi włożył postoły i dzwoneczki, a potem zaczął grać kolejno na następujących instrumentach:

- najpierw na cymbałach w kształcie trapezu, które miały 78 strun /krótkie, średnie i długie/

- potem na tylyłce - metalowy flet bez dziurek,

- kolejny instrument to flet drewniany zwany flojarą, a po nim zabrzmiał flet plastikowy tzw. frilka,

- prezentację zakończyły drymby - to specjalne instrumenty dla kobiet.

FILMIK - 1     -    FILMIK - 2

Na Huculszczyźnie drymby grają kołomyjkę czyli muzykę do tańca. Na koniec nasz gość zaśpiewał piosenkę huculską, w której pojawiają się słowa polskie, rumuńskie, niemieckie i ukraińskie, bo właśnie taki jest dialekt huculski. Piosenki możecie posłuchać, bo jest na filmiku. Było to bardzo ciekawe spotkanie, a dzieci żywo reagowały na polecenia prowadzącego, klaszcząc i tupiąc w rytm melodii huculskich.

GALERIA

E. Wita             

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 5267419      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia