Strona główna -> PRZEDSZKOLE -> Wydarzenia
         IMIENINY:
 Mały ratowniczek2015-06-22  

Realizacja innowacji odbywała się w ramach zajęć edukacji przedszkolnej. Materiał był realizowany jako cykl zajęć prowadzonych w okresie od 20 maja 2015 roku do 21 czerwca 2015r. W tym czasie odbyło się 29 maja spotkanie ze strażakami w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Wolsztynie, gdzie dzieci obejrzały sprzęt, jakim dysponują strażacy udający się na różnego rodzaju akcje: na wodzie, na drodze, pożarnicze i po różnych żywiołach. Przedszkolacy uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. 8 czerwca, do przedszkola przyszła pani pielęgniarka pracująca w izbie przyjęć Wosztyńskiego Szpitala. Opowiedziała dzieciom o sposobach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Zademonstrowała, jak usztywnić uszkodzone kończyny, schłodzić rany po oparzeniu, zabezpieczyć przed krwotokiem. Ćwiczyła z dziećmi umiejętność wzywania pomocy przez telefon na numer 112.
9 czerwca, dzieci spotkały się z ratownikiem medycznym, jeżdżącym karetką pogotowia i uzyskały wiele informacji o pracy ratownika. Dowiedziały się, jak ważne jest szybkie powiadomienie służb ratowniczych o wypadku, czy chorobie. Uzyskały informacje o wyposażeniu karetki pogotowia. Ratownik pokazał dzieciom, jak sprawdzić stan poszkodowanego, jak określić, czy jest przytomny, czy oddycha. Poinstruował słuchaczy, jak położyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Opowiedział o resuscytacji w przypadku poszkodowanego bez oddechu.
Na kolejnych zajęciach przedszkolacy, pod okiem nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje, trenowali udzielanie pierwszej pomocy, uczyli się określać stan poszkodowanego, wzywać pomoc przez telefon pod numerem 112, układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Ćwiczenie odbywało się w parach, jedno dziecko było poszkodowanym, drugie ratownikiem.
Po osiągnięciu tej umiejętności, dzieci zapoznały się z fantomem do ćwiczeń resuscytacji. Poznały „Łańcuch przeżycia”, wykonały go w formie plastycznej. Przedszkolacy ćwiczyli przez kilka godzin, w małych grupach ćwiczyli resuscytację na fantomie. Wielu dzieciom sprawiało problem prawidłowe wykonanie zadania, ale wykazały się cierpliwością i determinacją w osiągnięciu celu. Początkowo dzieci miały opory przed resuscytacją na fantomie, później coraz śmielej podejmowały ćwiczenia.
Na zakończenie innowacji pedagogicznej, dzieci zaprezentowały dorosłym i młodszym kolegom swoje umiejętności. Rodzice i zaproszeni goście mogli obserwować „Małych ratowniczków” udzielających pierwszej pomocy podczas uroczystości przedszkolnej.

redaktor: Asia  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 4886114      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia