Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> Biblioteka Szkolna
         IMIENINY:
 Mikołajki w bibliotece2019-12-06  

Dnia 6 grudnia obchodzone jest święto, które ma na celu upamiętnienie postaci świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej czekało na uczniów niecodzienne zadanie. Uczniowie mogli się poczuć jak autorzy książek i stworzyć własną historię św. Mikołaja. Każdy z uczestników, który dopisał swój fragment opowieści otrzymał słodką niespodziankę.

GALERIA

Drugie zadanie związane było bezpośrednio ze świętami Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie to czas bliski każdemu, są to najbardziej rodzinne spośród wszystkich świąt. Wiąże się z nimi wiele tradycji i pięknych zwyczajów. Jednym z nich jest ubieranie choinki. W związku z tym na drzwiach biblioteki pojawiła się „panna zielona”, na którą uczniowie przyczepiali bombki. Nie były to to takie zwykłe bombki, i nie chodzi tu o wygląd, tylko o napisane treści. Każdy z uczestników napisał bowiem za co ceni święta Bożego Narodzenia. Pojawiały się oczywiście prezenty, ale również czas spędzany z rodziną, wspólna modlitwa, śpiewanie kolęd.

redaktor: Marta Plenzler  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 6622108      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia