Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 Mistrzostwa Świata w BnO - wspomnienia z Sycylii...2017-04-29  

Pod koniec kwietnia uczniowie Gimnazjum w Mochach, w tym zawodnicy naszego szkolnego klubu HKS "Azymut" Mochy reprezentowali Polskę podczas Mistrzostw Świata Szkół w Biegu na Orientację. Zawody rozgrywane były pod patronatem ISF - International School Sport Federation, a naszym polskim koordynatorem wyjazdu był Szkolny Zwiazek Sportowy "Wielkopolska". Areną zmagań uczniów z całego świata była Sycylia we Włoszech, gdzie 46-osobowa reprezentacja Polski przebywała w dniach 22-28 kwietnia br.

FOTOGALERIA - otwarcie Mistrzostw

    W sportowych zmaganiach polscy orientaliści spisali się bardzo dobrze. Na dystansie klasycznym najlepiej wypadły nasze dziewczyny: Nadia Kędzierska w kategorii W2 School i Julia Seidel w kategorii W1 School wywalczyły 5 miejsca, reprezentując Gimnazjum w Mochach. Nieźle w tych trudnych warunkach poradziła sobie także Lidia Piwowar, która w kategorii W2 School zajęła 14 miejsce. Po pierwszym biegu nasze młodsze dziewczęta w kat. W2 School sklasyfikowane były drużynowo na 3 miejscu. Z polskiej reprezentacji jeszcze wysoko uplasował się Matusz Kula ze Szczecina, który zajął 6 miejsce w kat. M2 Selected. W biegu na średnim dystansie najlepiej z trudną, techniczną trasą poradził sobie nasz klubowy kolega Gracjan Cupryś reprezentujący LO Wolsztyn, który zajął 7 miejsce w licznie i mocno obsadzonej kategorii M1 Selected. Z pozostałych niezły występ zanotowali Iza Papież i Mikołaj Paterek, którzy zajęli 20 miejsca w kategorii W2 School oraz M2 Selected. W middlu bardzo ładnie zaprezentował się także Jakub Jończy z Jeleniej Góry, który w kat.M2 School zajął 7 miejsce.W klasyfikacji zespołowej po dwóch biegach najwyżej z polskich drużyn sklasyfikowano na 5 miejscu kategorię M2 selected z Mikołajem Paterkiem i Alexem Grobelnym w zespole. Nasza szkolna ekipa dziewcząt w W2 spadła z trzeciego miejsca na ósme.

    Tydzień na Sycylii w międzynarodowej obsadzie (ponad 800 zawodników z 27 państw) to wspaniała przygoda, jaką mogli przeżyć wszyscy uczestnicy. Zawody były przygotowane bardzo profesjonalnie. Trasy były bardzo wymagające w poszczególnych kategoriach, a teren Rezerwatu Przyrody Bosco della Ficuzza bardzo trudny – skalisty, bogaty w cierniste krzewy i krzaki, skaliste strumienie - powodował duże trudności w biegu i nawigacji. Świetnie radzili tam sobie Hiszpanie, którzy na co dzień biegają w podobnym terenie. Oprócz walorów sportowych duże wrażenie zrobiło na nas miejsce rozgrywanych zawodów. Centrum głównych biegów umiejscowione było w małej górskiej miejscowości Ficuzza, u podnóża szczytu Rocca Busani. Zawodnicy wybiegając z sycylijskiego gąszczu, finiszowali przed myśliwskim pałacem królewskim Ferdynanda I Burbona.

FOTOGALERIA - bieg średniodystansowy

    Oprócz dwóch głównych startów w biegu długodystansowym i średniodystansowym, które były kluczowym punktem Mistrzostw, ważne miejsce zajmował Festiwal Międzykulturowy i Sztafeta Przyjaźni.

Wiele pozytywnych emocji przyniosła niesamowita atmosfera, którą stworzyli organizatorzy jak i sami zawodnicy – młodzi ludzie w wieku 14-18 lat, bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do siebie. W czasie startu panowała pełna mobilizacja i rywalizacja sportowa, a w każdej wolnej chwili integracja i wspólna zabawa.

    Dla każdego zawodnika ważnym sportowym wydarzeniem była Sztafeta Przyjaźni - widowiskowo rozegrana na ulicach Palermo. Zawodnicy wcześniej zostali przydzieleni do trzyosobowych sztafet (każdy z trójki reprezentował inny kraj). Wyznaczony lider odbierał mapy i drużyna wspólnie opracowywała strategię potwierdzania 50 punktów. Na metę członkowie drużyny wbiegali, trzymając się za ręce. Sztafeta Przyjaźni podkreślała aspekt wspólnoty wszystkich państw uczestniczących w Mistrzostwach. I tutaj Polacy okazali się świetnymi sprinterami – Gracjan Cupryś wraz z koleżanką z Estonii i kolegą z Izraela wywalczyli 1 miejsce.

    Festiwal Międzykulturowy był okazją do bliższego poznania każdego państwa, które uczestniczyło w zawodach. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny - stroje i narodowe tańce, przybliżając kulturę swojego narodu - oraz przygotowali stoisko turystyczne prezentując foldery i pamiątki z Polski oraz regionów w których mieszkają, a także oferując smak typowych specjałów kulinarnych ze swojego kraju. Polacy jak zawsze gościnni – pokazali się od najlepszej strony, stół był syto zastawiony polskim chlebem, swojską kiełbasą, smalcem, ogórkami kiszonymi i oscypkami. A nasi chłopcy i dziewczyny o słowiańskiej urodzie pięknie zatańczyli krakowiaka...

FOTOGALERIA - kulturowy festiwal przyjaźni

    Mistrzostwa Świata Szkół w biegu na orientację na długo pozostawią w naszej pamięci miłe wspomnienia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Dziękujemy rodzicom uczestników, instytucjom, przedsiębiorstwom i sponsorom indywidualnym, którzy wsparli nas finansowo, bez których ten wyjazd nie byłby możliwy.

F-I-L-M

Szczególne podziękowania dla strategicznych sponsorów:

Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego
Gminy Przemęt
Rady Sołeckiej wsi Mochy
Banku Spółdzielczego we Wschowie

Serdecznie dziękujemy:

Panu Mirosławowi Skupinowi – Firma - "PH KONTRA" z Leszna
Panu Rafałowi Skrzypczakowi - Usługi Transporowe "Rad Trans" z Moch
Panu Przemysławowi Skrzypczakowi- Firma PDS Logistics Sp.z o.o. - z Solca
Pani Aleksandrze Alagierskiej – Bauta - Praktyka Stomatologiczna z Solca
Panu Miłoszowi Ślusareńce – Firma transportowa "Trimax" z Moch
Panu Zbigniewowi Pokrzywińskiemu z Polic
Panu Rafałowi Knopowi - Zakład Usługowo- Budowlany w Mochach.
Pana Arkadiuszowi Kuberskiemu – Firma "IWAR Moto" z Nowej Wsi
Stowarzyszeniu "Biegaj z mapą" z Poznania
Panu Mariuszowi Kotlarskiemu z Moch
Pani Joannie Owczarz
Panu Rafałowi Walickiemu
Panu Jakubowi Królowi
Panu Pawłowi Biedermanowi z Krakowa
Panu Mariuszowi Plesińskiemu ze Świętoszowa
Panu Wojciechowi Plackowi - Firma Handlowo-Usługowa z Moch
Panu Markowi Rzyskiemu - Firma ZBUH Ciesielstwo z Moch
Panu Ireneuszowi Rejentowi – Firma "Rejent Spedycja" z Moch
Panu Bernardowi Knopowi – Firma "Budownictwo Ogólne" z Moch
Panu Rafałowi Firlejowi – Firma "Draw Media" z Moch
Panu Piotrowi Kapskiemu – Zakład Ogólnobudowlany z Nowej Wsi
Panu Andrzejowi Raszke – Firma Ogólnobudowlana z Nowej Wsi
Pani Aldonie o dobrym sercu z Poznania
Panu Krzysztofowi Gruhn z Zakrzewa
Państwu Ewie i Przemysławowi Pawłowskim
Pani Monice Kurek – Studio Urody "Dreams" z Moch
Panu Eugeniuszowi Klamkce – Usługowy Zakład Murarski z Moch}
Panu Pawłowi Piwowarowi z Moch
Pani Marzennie Ciarkowskiej
Pani Maryli Galla z Nowej Wsi
Panu Jakubowi Nowackiemu
Pani Katarzynie Pieniążek
Panu Jackowi Galla z Poznania
Pani Kamili Zamaro
Pani Adeli Piosik z Przemętu
Panu Piotrowi Murawskiemu z Leszna
Panu Wiesławowi Ciesielskiemu – Zakład Malarsko-Tapicerski z Moch

Dziękujemy także anonimowym darczyńcom za bezinteresowną pomoc i wsparcie.

                                        Honorata Paterek                  

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4145511      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia