Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 Objazdówka edukacyjna...2016-04-06  

Uczniowie III klas Gimnazjum mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu wolsztyńskiego. Najpierw wybrali się do Zespołu Szkół w Przemęcie, następnie wzięli udział w „objazdówce edukacyjnej” do Powodowa i Wolsztyna.

Tegoroczne wyjazdy miały za zadanie rozwijanie świadomości zawodowej wśród gimnazjalistów.

Celami szczegółowymi są:

1. Kształtowanie umiejętności planowania dalszego rozwoju edukacyjno-zawodowego – kontynuacja nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

2. Wyzwalanie własnej aktywności ucznia w kierunku samopoznania, odkrywanie zainteresowań, uzdolnień, rozpoznawanie swego usposobienia i temperamentu pod kątem predyspozycji do wykonywania różnych zawodów.

3. Rozwijanie umiejętności samooceny i możliwości wykorzystania tej umiejętności.

4. Wskazanie i zrozumienie znaczenia stanu zdrowia i warunków psychofizycznych w związku z wymaganiami do pracy w konkretnym zawodzie.

5. Wyposażenie uczniów w wiedzę o interesujących ich zawodach, o czynnościach i warunkach pracy dla konkretnego zawodu.

6. Kształtowanie umiejętności określania swoich celów życiowych, mocnych i słabych stron.

7. Kształtowanie umiejętności sprawnego komunikowania się, współpracy w grupie i autoprezentacji.

8. Wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez wyłonienie pozytywnych stron osobowości.

9. Rozwijanie świadomości zawodowej.

10. Zapoznanie uczniów ze strukturą szkolnictwa, systemami naboru do szkół ponadgimnazjalnych.

11. Wskazanie dróg dalszego kształcenia.

    Dnia 23 marca otrzymaliśmy zaproszenie z Zespołu Szkół w Przemęcie. Gimnazjalistów serdecznie przywitała Pani Dyrektor Halina Pohl i zaprosiła do zwiedzania szkoły. Uczniowie z Moch w towarzystwie nauczycieli ze szkoły w Przemęcie zwiedzali poszczególne pracownie. Mieli też okazję porozmawiać ze starszymi kolegami i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat szkoły. Zostaliśmy miło przyjęci. Uczniowie z Przemętu przygotowali krótkie prezentacje, wystawy informujące o wydarzeniach na terenie ich szkoły, a także poczęstunek. Jeżeli któregoś z gimnazjalistów zainteresowała oferta Zespołu Szkół, może kontynuować naukę w Liceum Ekonomicznym, Liceum Ogólnokształcącym lub w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Przemęcie.


      Następnym etapem przybliżania uczniom gimnazjów ofert szkół ponadgimnazjalnych była „objazdówka edukacyjna”, której pomysłodawcą był Starosta Wolsztyński Pan Janusz Frąckowiak. Gimnazjaliści z Moch, Kaszczoru i Bucza 6 kwietnia 2016 r. udali się do Wolsztyna i Powodowa, aby „przyjrzeć się z bliska” tutejszym szkołom.

    Rozpoczęliśmy od odwiedzin Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie, gdzie czekała na nas Pani wicedyrektor Alicja Golik wraz z nauczycielami. Uczniowie otrzymali informatory edukacyjne, następnie zostali podzieleni na grupy i z nauczycielami- przewodnikami zwiedzali pracownie: architektury krajobrazu, hotelarską, gastronomiczną, elektroniki i awioniki.

    Drugą szkołą, którą odwiedziliśmy, był Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Uczniów powitał Dyrektor Pan Andrzej Wawrzynowicz i zaprosił do obejrzenia krótkiej prezentacji, po której zostaliśmy poczęstowani kanapkami przygotowanymi przez uczniów szkoły. Po przerwie młodzież udała się z uczniami- przewodnikami do pracowni: logistycznej, mechatronicznej, budowlanej, fryzjerskiej, informatycznej. Gimnazjaliści mogli wybrać pracownię, którą chcieli odwiedzić.

    Ostatnim etapem objazdówki był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie. Zostaliśmy powitani przez Panią Dyrektor Katarzynę Lulkiewicz. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i wraz ze starszymi kolegami udali się na zwiedzanie całego budynku. Na każdym poziomie szkoły były ustawione stoiska edukacyjne, przy których można było za rozwiązanie różnych zadań zdobywać punkty, a następnie otrzymać nagrodę- koszulkę z logo szkoły. W sali gimnastycznej atrakcją był pokaz judo, a w stołówce czekał pyszny barszcz ukraiński, kanapki, owoce i warzywa. Można też było zrobić sobie zdjęcie „na ściance”. Na zakończenie w ramach integracji wszyscy uczniowie odtańczyli na boisku szkolnym „Belgijkę”.

    „Objazdówka edukacyjna” przybliżyła gimnazjalistom ofertę szkół powiatu wolsztyńskiego. Szczególnie ci „niezdecydowani” z pewnością teraz podejmą właściwą decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

Jolanta Piosik, Anna Kruk     

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 3572537      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia