Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH I MŁODOCIANYCH2016-05-11  

11 maja br. uczniowie I i II klas gimnazjum wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez policjantów: mł. asp. Artura Lorenza i mł. asp. Damiana Gorzelniaka z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii nt. "Odpowiedzialność karna nieletnich i młodocianych”.

Gimnazjaliści zostali pouczeni o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje, za niszczenie mienia prywatnego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie. Wiele przykładów ukazywało niebezpieczeństwa czyhające zarówno na dzieci, młodzież jak i dorosłych. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, że niektóre zachowania uczniów mające na celu zaimponowanie grupie, mogą okazać się czynem karalnym. Omówili procedury postępowania policji i sądów rodzinnych z osobami nieletnimi w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przestrogą dla wielu była informacja o istnieniu Krajowego Rejestru Karnego - instytucji, której zadaniem jest prowadzenie stale aktualizowanej bazy danych dotyczącej karanych osób.

Policjanci nieco dłużej zatrzymali się nad tematem narkotyków i dopalaczy. Uświadomili uczniom o grożących im niebezpieczeństwach, związanych z narkomanią i piciem alkoholu. Nadmienili również, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy. „Eksperymentowanie z nimi kosztowało niektórych życie”.


Pod koniec prelekcji nasi uczniowie mogli skorzystać z możliwości zadawania pytań. I jak się okazało było ich bardzo dużo.

pedagog Anna Kruk           

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4711211      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia