Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> PODSTAWÓWKA 1-3
         IMIENINY:
 P jak Pszczelarz...2016-10-18  

Pierwszaki realizując swoją innowację poszukują nie tylko liter w swoim otoczeniu, ale i poznają ciekawe zawody na kolejne litery alfabetu.18 października odwiedziliśmy pana Jacka Wogę, który zajmuje się pszczelarstwem. 

Zobaczyliśmy jego pasiekę oraz wiele urządzeń pomocnych pszczelarzowi. Pan Jacek przedstawił nam kolejne etapy od zbudowania ula do wyprodukowania miodu przez pszczeli rój. 

Pszczoły z jednego ula mogą wyprodukować kilkadziesiąt kilogramów miodu, ale człowiek zabiera tylko ok. 20 kg, natomiast reszta jest pokarmem dla pszczół. Oprócz miodu w ulu powstaje jeszcze kit pszczeli /propolis/, który służy do uszczelniania i dezynfekcji ula wewnątrz oraz wosk, z którego wytwarza się świece. 

Pan Jacek pokazał uczniom węzę to jest cienki arkusz wosku, który wygląda jak wafel. To na nim pszczoły wytwarzają miód. Zobaczyliśmy też ramki wewnątrz ula oraz dłuto pasieczne do oskrobywania kitu lub wosku pszczelego. Pszczoły trzeba dokarmiać i poić, do tego są specjalne poidła i podkarmiaczki. 

Najbardziej zaciekawiła nas miodarka, z której miód spływa do specjalnych odstojników, a potem jest wkładany do słoików. Furorę zrobiły dymki do odymiania pszczół w celu ich uspokojenia. Każdy mógł własnoręcznie wypchnąć porcję dymu, to dopiero była frajda!! Kilka osób przymierzyło ubranie pszczelarza, a następnie pan Jacek poczęstował nas miodem. 

GALERIA FOTO

Uczniowie wręczyli pszczelarzowi laurkę. To było bardzo ciekawe spotkanie.

E.Wita        

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4890052      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia