Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> PODSTAWÓWKA 1-3
         IMIENINY:
 Realizacja programu Pomysłowy Rok zakończona wyróżnieniem…2018-06-11  

Klasa II przez cały rok realizowała lekcje zgodne z podstawą programową wg scenariuszy polecanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci z Krakowa. W marcu był to scenariusz związany z ekologią, a dotyczył obchodów Światowego Dnia Wody. Podczas realizacji tego scenariusza wybraliśmy się do Stacji Uzdatniania Wody w Mochach, gdzie opowiedziano dzieciom o ujęciach wody w Mochach i w okolicy, o oczyszczaniu wody oraz pokazano urządzenia pracujące w stacji: odżelaźniacze, pompy, zbiorniki.

Potem w klasie uczniowie sami budowali proste oczyszczalnie wody z plastikowych butli, w których układali warstwy żwiru, piasku i kamyków. Na koniec odbyło się spotkanie z p. Tomaszem Adamczakiem, którego hobby to nurkowanie. Gość pokazał dzieciom cały strój nurka oraz potrzebny ekwipunek. Opowiadał nam o wyprawie na Malediwy, pokazał piękne zdjęcia, na których były różne zwierzęta morskie oraz piękne plaże. Ten scenariusz zgłosiłam do konkursu ogłoszonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci i ja otrzymaliśmy wyróżnienie. Nagrodą jest zestaw do eksperymentowania oraz udział w kolejnym programie zaproponowanym przez Fundację.

Galeria – woda

W kwietniu zrealizowaliśmy bardzo ciekawy scenariusz pt. „Czy gwiazdy naprawdę spadają?”

Na tej lekcji dzieci obejrzały film z udziałem pana Macieja Grzemskiego, pracownika Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, który opowiedział im o Układzie Słonecznym, o atmosferze ziemskiej, o Księżycu itd. Potem uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o meteorach i meteorytach, o Skansenie Meteorytów Morasko. Dowiedzieli się na jakie grupy dzieli się meteoryty oraz jak odróżnić zwykły kamień od meteorytu.

Na podsumowanie była zabawa i działanie, to co dzieci lubią najbardziej. Każdy z nich zgniótł kartkę papieru, która była materią kosmiczną. Potem kręcili się wokół Ziemi, na sygnał rzucali kule w stronę Ziemi. W zależności, gdzie spadła Dzieci określały czy jest meteorem czy meteorytem czy też asteroidem. Potem jeszcze na utrwalenie wiadomości z lekcji rozwiązali astronomiczną krzyżówkę. Zobaczcie na zdjęciach, jak się bawili i uczyli.

Galeria o kosmosie

W maju do realizacji wybrałam scenariusz pt. „Jakie przygody spotykają bohaterów komiksów?” Kilka dni wcześniej poleciłam uczniom, aby poszukali w domu komiksy i przynieśli je do szkoły, aby zrobić wystawę. Zgromadzili sporo różnych komiksów. W dniu realizacji scenariusza obejrzeli film pt. Kto może być bohaterem komiksowym? Dowiedzieli się o rodzajach komiksów, co to jest kadr i plansza komiksowa, kto tworzy komiksy oraz czym się różni komiks europejski od amerykańskiego. Potem zabawili się w rysowników i wymyślali różne postacie do komiksów. Następnie tworzyli na kartce cztery kadry, uzupełniając je swoimi postaciami, aż w końcu powstała plansza komiksowa.

Jak im to wyszło? Oceńcie sami – ja uważam, że super!

Galeria – komiksy

11 czerwca zakończył się program Pomysłowy Rok. Każda klasa, która zaliczyła kolejne scenariusze i przesłała sprawozdanie oraz zdjęcia otrzymała dyplom ukończenia programu, a nauczyciel certyfikat.

Czekamy na nagrodę, która ma być wysłana we wrześniu .

E. Wita                   

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4896139      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia