Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 REKOLEKCJE 20172017-03-03  

W dniach od 1 do 3 marca br. odbyły się dla uczniów naszej szkoły Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Przebiegały one pod hasłem „Idźcie i głoście”. Program rekolekcyjny był zróżnicowany i dostosowany do poszczególnych grup wiekowych. W kościele uczniowie brali udział we Mszy św. i naukach rekolekcyjnych głoszonych przez Ojca Izydora - franciszkanina ze Wschowy. Spotkania w szkole miały miejsce w salach lekcyjnych, auli, sali multimedialnej i hali sportowej. Oprócz spotkań w szkole i kościele odbyło się także nabożeństwo drogi krzyżowej w terenie.

Pierwszy dzień rekolekcji przypadł w Środę Popielcową, dlatego rozpoczęliśmy je Mszą św. z obrzędem posypania głów popiołem. Następnie uczniowie SP wykonywali dowolną techniką prace plastyczne:

- kl. I-III SP nt. „Droga krzyżowa”,

- kl. IV-VI nt. „Idźcie i głoście – moje świadectwo o Chrystusie”.

Prace były ciekawe, chociaż w kl. IV-VI nie wszystkie zgodne z tematem. Niektórzy uczniowie przedstawiali w swych pracach sposoby głoszenia Chrystusa, np. przez misjonarzy, nie uwzględniając przy tym przykładów ze swojego życia (świadectwa swojej wiary).

W czasie gdy uczniowie SP wykonywali prace plastyczne, gimnazjaliści rozgrywali mecze piłki nożnej:

- ministranci z Nowej Wsi i Solca Nowego kontra ministranci z Moch,

- parafianki z nowej Wsi i Solca Nowego kontra parafianki z Moch.

W czwartek uczniowie SP kończyli prace plastyczne, następnie oglądali (w specjalnie do tego celu przygotowanych „salach kinowych” – auli, P2 i C1) filmy o tematyce religijnej:

- kl. I-III SP – „Niezwykłe opowieści” – filmy o Objawieniach Maryjnych,

- kl. IV-VI – „Filip z Nerii”.

Filmy przywiózł do naszej szkoły i włączał je uczniom p. Mateusz Marszał z Poznania.

Młodzież gimnazjalna obejrzała w tym dniu film pt. „Czy naprawdę wierzysz?” i wykonała prace plastyczne na taki sam temat, jak w dniu poprzednim uczniowie kl. IV-VI.

Piątek był ostatnim dniem rekolekcji. Z racji tego, że piątek jest dniem pokutnym, wszyscy uczniowie wzięli w tym dniu udział w drodze krzyżowej, która odbyła się w terenie. Mimo naszych wcześniejszych obaw, pogoda dopisała – było słonecznie i dość ciepło. Jednak nie do końca sprawdziło się nagłośnienie i nie wszyscy dokładnie słyszeli odczytywane przez p. katechetkę rozważania. Myślę jednak, że kto chciał przeżyć właściwie, w skupieniu drogę krzyżową, mimo trudności z nagłośnieniem, tak właśnie ją przeżył. Dotyczy to również całych rekolekcji, gdyż od naszego nastawienia i otwarcia się na działanie Boga zależy, jakie owoce przyniosą one w naszych sercach.

 GALERIA kl.1-3 SP
 GALERIA kl.4-6 SP
 GALERIA Gimnazjum

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować rekolekcje:

- Dyrekcji Zespołu Szkół w Mochach,

- Ks. Proboszczowi Ryszardowi Penczyńskiemu,

- P. Mateuszowi Marszał,

- Ojcu Izydorowi – rekolekcjoniście,

- nauczycielom.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia najciekawszych prac plastycznych wykonanych w czasie rekolekcji. Wystawa została zorganizowana w szkolnej stołówce.

Lucyna Murek i Bogumiła Ganczarska               

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4103845      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia