Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Spotkanie z filharmonią - W rytmie afrykańskich bębnów...2019-02-27  

27 lutego 2019 roku naszą szkołę odwiedził niezwykły gość, a mianowicie Senegalczyk z afrykańskiego plemienia Fula, który sam wykonuje instrumenty muzyczne. Są to bębny. 

Djembe, to bęben w kształcie kielicha. Jego korpus wyrzeźbiony jest z jednego kawałka drewna, ozdobionego płaskorzeźbami i pomalowanego. Tradycyjnie było to drewno z drzewa lenke. Membraną jest najczęściej skóra krowia lub owcza... Skórę naciąga się używając specjalnie splecionej liny. Gra się na nim uderzając w membranę dłońmi. 

Jednak największe zaciekawienie wzbudził instrument zwany - Tama (talking drum – gadający bęben). Jest to mały bęben kształtem przypominający klepsydrę. Jego dwa końce obleczone są skórą. Najczęściej jest to skóra jaszczurki, rzadziej kozia. Obie membrany połączone są ze sobą dość luźno splecioną linką. Podczas gry muzyk wkłada tama pod pachę. Na tama gra się opuszkami palców bądź wygiętą, drewnianą pałeczką. Gra się zazwyczaj na trzech lub czterech bębnach równocześnie.

Nasz gość prosił, aby uczniowie wypowiadali, jakieś dowolne słowa lub zdania, a on powtarzał je wystukując ich brzmienie na bębnie. Ten instrument wykorzystuje się do porozumiewania we wioskach afrykańskich i znanych jest ok. 200 różnych sygnałów np. sygnał, dzięki któremu dzieci wiedzą, kiedy iść do szkoły, a kiedy wracać.

GALERIA

Niektórzy uczniowie mieli możliwość wystukiwania rytmów na bębenkach wraz z naszym gościem, a do tego dołączyła później cała publiczność poprzez wyklaskiwanie rytmu. Był to bardzo ciekawy efekt akustyczny. Afrykańskie bębny i występy naszych uczniów można obejrzeć na fotografiach .

E. Wita                   

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 4898488      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia