Strona główna -> S P M
         IMIENINY:
 ,,W krainie baśni i legend” pod takim hasłem, odbywał się zimowy wypoczynek dzieci z Moch...2017-02-13  

Ferie 2017 minęły, jedni spędzili je przed komputerem, inni na górskich stokach, a grupa dzieci, która brała udział w półkolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Moch miała różnorodne zajęcia, a o tym, że się podobało, świadczy duża frekwencja na wyjazdach. 

W poszukiwaniu legend ruszyliśmy do Poznania, gdzie w Rogalowym Muzeum dzieci wyrabiały ciasto, wałkowały je, kroiły oraz zawijały rogale. Gotowe ciastka czekały na wypiek, my w tym czasie wysłuchaliśmy legendy o świętym Marcinie i o tradycji pieczenia rogali w Poznaniu. Potem była lekcja gwary poznańskiej, nasi uczniowie znali wiele słów np. pyry, mycka, munka, bryle, szczun, ale wiele było trudnych do odgadnięcia np. kej ter - pies, kociamber – kot, Mela - dziewczyna, knipa – książka. 

Po zjedzeniu rogali udaliśmy się do innego muzeum Blubry 6D, tam w specjalnych okularach, zapakowani do kapsuły czasu przenieśliśmy się do dawnego Poznania, gdzie wysłuchaliśmy legend o poznańskich koziołkach i o hejnaliście, który uratował miasto. Polecamy te miejsca, są godne odwiedzenia! Byliśmy również w kinie w Lesznie, gdzie po obejrzeniu filmu „Sing”, bawiliśmy się w Sali zabaw WBN. Odbyła się również olimpiada sportowa, pokaz iluzjonisty oraz konkurs plastyczny. Byliśmy również z wizytą w starostwie ,gdzie przyjął nas sekretarz powiatu p. Grzegorz Aryż, który opowiedział uczestnikom półkolonii o zadaniach, które realizuje powiat, pokazał salę sesyjną oraz film, w którym pokazano inwestycje, zrealizowane w 3 gminach powiatu wolsztyńskiego. Następnie poczęstowano wszystkich słodkościami i wręczono upominki. Potem bawiliśmy się na kręglach w Falaparku, a na koniec odwiedziliśmy Biuro Promocji we Wolsztynie. Tam odbyły się bardzo ciekawe zajęcia-dla starszych dzieci - Qest - gra miejska-wędrówka po Wolsztynie z poszukiwaniem skarbu, a młodsi mieli warsztaty plastyczne. Wykonali kukiełki, kolorowali obrazki, układali wielkogabarytowe puzzle związane z parowozami, grali w gry planszowe. Na koniec wszyscy dostali kolorowanki. Ostatni dzień spędziliśmy w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Przemęcie. Tu pan dyr. Maciej Ratajczak opowiedział dzieciom, jak powstała książka pt. „Ziemia przemęcka legendami owiana”, a następnie pani wicedyrektor Jadwiga Kasperska przeczytała legendę o przemęckim dzwonie. Potem dzieci pod kierunkiem p. Kasi Łakomej i p. Marty Pelec wykonywały ilustracje do tej legendy, a następnie poszliśmy na spacer po Przemęcie szukając miejsc opisanych w legendzie. Po powrocie zjedliśmy śniadanie, a następnie rozwiązywali łamigłówki. Również tu dzieci otrzymały „pomarańczowe upominki” - promujące naszą gminę. Uczestnicy wypoczynku i organizator dziękują wolontariuszom - paniom: Adeli Piosik, Renacie Patalas, Lidii Kluczyńskiej, Malinie Górnej, Danucie Skulskiej, Cecylii Korek,Honoracie Paterek oraz panu Leszkowi Kolmanowi za opiekę i pomoc w zorganizowaniu wypoczynku. Panu Grzegorzowi Nowackiemu za bezpieczną jazdę.

FOTOGALERIA

Dziękujemy również Gminie Przemęt i Radzie Sołeckiej za wsparcie finansowe, a Starostwu Powiatowemu w Wolsztynie za wsparcie rzeczowe.

Organizator wypoczynku Elżbieta Wita                  

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4625826      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia