Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Wycieczka programowa klas VII2018-06-20  

20 czerwca obie klasy VII udały się na wycieczkę do Wolsztyna w ramach realizacji podstawy programowej z geografii. Przygotowała ją p. Izabela Surmacewicz–Knop. Można powiedzieć, że realizowała ona znaną prawdę: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, ponieważ o wielu faktach dotyczących stolicy naszego powiatu uczniowie nie słyszeli.

Wycieczkę rozpoczęliśmy przejazdem pociągiem prowadzonym regionalną „ciuchcią” i już tutaj trzeba stwierdzić, że o ile dla nas jest to codzienność, o tyle dla wielu Polaków byłaby to nie lada atrakcja.

Pierwszym punktem programu była wizyta w wolsztyńskiej Parowozowni. Mieliśmy szczęście, bowiem akurat odbywał się załadunek węgla do parowozu i przygotowywanie go do trasy, m. in. oliwienie wszystkich koniecznych elementów parowozu. Następnie udaliśmy się do warsztatów naprawczych, w których pracownicy do dziś samodzielnie wykonują potrzebne do wymiany części parowozów i pociągów. Mogliśmy także zobaczyć słynną Piękną Helenę – parowóz wyprodukowany w 1937 roku. Podczas wizyty w Muzeum Parowozowni mogliśmy zobaczyć m. in. zbiór dokumentów z XIX wieku czy dawne bilety i wyposażenie kas biletowych.

Następnym punktem wycieczki była przechadzka po mieście w towarzystwie p. Katarzyny Jęczmionka – pracownicy Biura Promocji i Turystyki w Wolsztynie. Odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy radzieckich, poznaliśmy jego historię i obejrzeliśmy pomnik z 1945 roku dłuta Józefa Murlewskiego i Edwarda Przymuszały. Potem przeszliśmy pod pomnik Józefa Hoene-Wrońskiego, znanego polskiego matematyka, który urodził się w Wolsztynie. Obejrzeliśmy tablicę pamiątkową pierwszego powstańca, który zginął w Wolsztynie – Antoniego Przybylskiego. Zobaczyliśmy także Pomnik Konstytucji 3 Maja.

Później zwiedziliśmy Muzeum Marcina Rożka – utworzone w 1968 roku w domu zaprojektowanym przez rzeźbiarza i malarza. Mogliśmy zobaczyć ekspozycję poświęconą życiu i twórczości artysty. Muzeum upamiętnia także, urodzonego w 1776r. w Wolsztynie, filozofa i matematyka Józefa Marii Hoene-Wrońskiego oraz ucznia Marcina Rożka, Edwarda Przymuszałę.

Następnie odbyliśmy spacer z Panią Przewodnik nad jeziorem i w parku należącym do pałacu Mycielskich. P. Katarzyna opowiadała o jego historii i kolejnych właścicielach.

Wizytę w Wolsztynie zakończyliśmy w Muzeum Roberta Kocha, który w Wolsztynie był lekarzem powiatowym i odkrył bakterię wywołującą gruźlicę. W ogrodzie Muzeum zjedliśmy posiłek i odpoczęliśmy.

GALERIA

Wróciliśmy również pociągiem bogatsi o wiedzę na temat bliskich, ale często mało znanych, faktów z historii Wolsztyna.

Renata Bortniak           

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 4103885      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia