Strona główna -> MOCHY -> Mochikanie
         IMIENINY:
 Z tradycją przez cały rok - Zbieranie pyrek...2019-09-17  

Nadchodzi piękna złota jesień 2019 r. To czas zbiorów jesiennych plonów z pół i ogrodów. I to już czas wykopek. Zbieranie pyrek. Akcja zakrojona w ramach nowego projektu «Z tradycją przez cały rok».To współpraca KGW z dziećmi przedszkolnymi i młodszymi szkolnymi. Chcemy młodemu pokoleniu przekazywać nasze tradycje czyli zajęcia naszego dzieciństwa i naszej młodości - kiedy to też pomagałyśmy w zbiorze tego warzywa.

We wtorek 17.09 o godz.15.00 spotkaliśmy się przy stadionie wiejskim- panie z KGW, z dziećmi, z niektórymi rodzicami oraz z.p. Elżbietą Wita- pomysłodawczynią tego projektu, żeby wspólnie kultywować tradycję zbierania ziemniaków. Pogoda nas zaskoczyła- zaczęło mżyć, padać,ale praca była zaplanowana i musiała się odbyć . Spora gromada dzieci pod okiem Pań z KGW, matek pozbierała dwie rajki ziemniaków na polu p. Marka Klamki. Dzieci tak szybko zbierały, rozpędziły się podczas tej pracy, aż zabrakło ziemniaków. Spodobało im się to zajęcie. Chętnie zbierałyby jeszcze. Każdy miał kosz lub wiaderko, napełniał je «pyrkami» a panie rzucały je na przyczepę. Po zakończonej pracy przeszliśmy pieszo z pola na stadion do wigwamu, gdzie nasi mocheńscy druhowie strażacy przygotowali duże ognisko przy którym nieco się ogrzaliśmy, jak również na długich patykach smażyliśmy sobie kiełbaski i kromki chleba. W żarze ogniska piekły się uzbierane ziemniaki. Dzieci z upieczoną kiełbasą podchodziły do „polowego bufetu”, a tam „nasze gospodynie” podawały gorące kiełbaski na talerzu z chlebkiem i ketchupem.

Następnie p. Elżbieta krótko opowiadała dzieciom o historii ziemniaków. Aby czas był mile spędzony, odbywały się też różne konkurencje i zawody z udziałem ziemniaków w roli głównej. Rzut ziemniaków do celu, zbieranie ziemniaków do kosza na czas, konkurencje z rodzicami, rywalizacja między prezesem OSP p. Marcinem Skorupińskim, a szefową KGW p. Bożeną Weiss. Całe wtorkowe popołudnie zaliczone było do bardzo udanych. Dzieciom zbieranie „pyrek" spodobało się tak jak wiosenne Nowe Lotko . Widać, że kultywowanie tradycji to piękna rzecz i należy ją pielęgnować. Dziękujemy wszystkim dorosłym- rodzicom, strażakom, rolnikowi p. Markowi Klamka, paniom z KGW p. Elżbiecie Wita za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji zbierania ziemniaków. Natomiast KGW zaprasza na Święto Pyry dn. 05.10 gdzie można będzie skosztować innych dań z ziemniaków-nie tylko z ogniska.

GALERIA

Do zobaczenia przy kolejnej akcji z tradycją.

Bożena Knop                            

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 5471715      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia