Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 ’Za tradycją przez cały rok - pieczenie rogalików...2019-11-05  

Kolejne udane warsztaty kulinarne w Sali wiejskiej w Mochach, a były one związane z tradycją pieczenia rogali świętomarcińskich. Zainteresowanie naszymi spotkaniami coraz bardziej wzrasta, tym razem było prawie 50 uczestników. 

Najpierw p. Krystyna Grabiec przeczytała legendę o tradycji pieczenia rogali oraz zapoznała dzieci z postacią św. Marcina. Potem wszyscy udali się do kuchni, gdzie wspólnie zarabiali ciasto, z którego potem przygotowali rogale. 

Gdy ciasto rosło, to mali piekarze obejrzeli prezentację o pieczeniu rogali oraz zobaczyli zdjęcia z święta "imieniny ulicy Św. Marcin" w Poznaniu. Dowiedzieli się też, co to jest certyfikat i jaka jest jego rola. 

Następnie jedna grupa poszła wałkować ciasto, wykrawać trójkąty i zawijać rogale, a po upieczeniu zostały polukrowane. Druga grupa miała mały Quiz z wiedzy o pieczeniu rogali, a przeprowadzał go p. Kasia Filipek i Krysia Grabiec. 

W kuchni oprócz pań z KGW nad wszystkim pieczę miała p. Lidka Kluczyńska. Oczywiście potem grupy zamieniły się rolami, aby wszyscy mogli powiedzieć, że uczyli się piec rogale. 

Gdy rogaliki były gotowe, to wszyscy je z apetytem zajadali. Ciastek było tak dużo, że wystarczyło nawet dla mam, które odbierały swoje pociechy. Zapach wypieków dotarł aż na ul. Wałową, gdzie mieszka nasz sołtys i przyjechał sprawdzić, co tak pięknie pachnie. Oczywiście też spróbował rogalików upieczonych przez naszych małych mieszkańców.

A były przepyszne!!!! Palce lizać!!!

GALERIA

Już w grudniu pieczemy pierniki.

A najwięcej rogali zjadła p. Ela, która to wszystko obserwuje, a potem sołectwo znów w konkursie wystartuje.

Bardzo dziękuję paniom z koła gospodyń za cierpliwość i pomoc w realizacji projektu.

E. Wita                 

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4893500      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia