Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Za tradycją przez cały rok – Kiszenie kapusty...2019-10-22  

W czwartek 22 października 2019 roku dzieci i młodzież z naszej szkoły zgromadziły się w sali wiejskiej, aby poznać tradycję kiszenia kapusty. Najpierw p. Elżbieta Wita przedstawiła im prezentację przedstawiająca kiszenie kapusty w dawnych czasach oraz pokazała noże i szatkownice oraz pojemniki na kapustę - dębowe beczki, garnki kamienne, słoje i małe słoiki. Panie z KGW przygotowały w tym czasie kapustę, wyparzyły wrzątkiem garnek i ubijak.

Dzieci nie mogły się doczekać samodzielnego ubijania kapusty w garnku. Pod czujnym okiem pań ubiły w garnku 40 kg kapusty oraz spróbowały ciąć główki kapusty na dawnej szatkownicy. Same stwierdziły, że nie była to lekka praca. Gdy młodzi ubijali, to panie postanowiły ugotować potrawę z kapusty, a mianowicie pyszny bigos. 

Po ciężkiej pracy każdy z apetytem zjadł porcję bigosu. Na koniec panie poczęstowały uczestników warsztatów słodyczami, a potem każdy przekładał porcję kapusty z garnka do swojego słoika i zabierał do domu. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów.

GALERIA

Następne spotkanie już wkrótce. Tym razem na słodko.

E. Wita               

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4896155      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia