Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> KLASY GIMNAZJUM
         IMIENINY:
 ZAKŁADY PRACY ODWIEDZAMY I KOMPETENCJE ZAWODOWE POSZERZAMY2016-06-01  

W ramach innowacji pedagogicznej "CYWILIZACJI SPROSTAMY, KOMPETENCJE ZAWODOWE POSZERZAMY", uczniowie klas pierwszych gimnazjum wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do Wolsztyna. Celem było poznanie branżowych zakładów pracy funkcjonujących w środowisku lokalnym, przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z zainteresowaniami i możliwościami oraz dostarczenie informacji o zawodach i wymaganiach rynku pracy.

Zwiedzając WOLSZTYŃSKĄ FABRYKĘ MEBLI, gimnazjaliści zostali oprowadzeni po zakładzie oglądając kolejno: maszynownię, magazyn, dział montownia, dział drzewny, lakiernię i salon. Młodzież została zaznajomiona ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz etapami produkcji mebli. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadą działania maszyn, obrabiarek i urządzeń, linii produkcyjnych, wykorzystywanych w procesach technologicznych. Na koniec przeprowadzony został konkurs sprawdzający wiedzę o zakładzie, dla najlepszych nagrody, dla pozostałych upominki.

Drugim zakładem pracy była firma NEXBAU, produkująca okna, drzwi oraz bramy. Tu uczniowie dokładnie poznali proces powstawania okien: PCV, aluminiowych, drewnianych i drewniano – aluminiowych oraz drzwi. Mieli okazję przyjrzeć się nowoczesnym, precyzyjnym maszynom, które obsługuje człowiek i komputer. Na zakończenie lody od prezesa dla wszystkich z okazji Dnia Dziecka.

Podziwiając designerskie, zautomatyzowane kuchnie XXI wieku oraz nowoczesne okna, które zapewniają optymalną izolację termiczną i akustyczną, wielu z nas zapragnęło mieć takie postępowe rozwiązania u siebie w domu. Jednak marzeniom i wrażeniom estetycznym towarzyszyła również chwila zadumy o ciężkiej, fizycznej pracy i szacunku do niej.


Ostatnim punktem wycieczki był ciepły posiłek, podczas którego uczniowie dyskutowali jakie zakłady pracy chcieliby zobaczyć w roku następnym, zanim wybiorą świadomie zawód.

Anna Kruk, Leszek Kolman          

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 3612129      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia