Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 Zakończenie wyjątkowego roku szkolnego...2019-06-19  

To, że rok szkolny 2018/19 będzie wyjątkowy, było wiadomo od momentu, kiedy w życie weszła reforma systemu edukacji, ale że będzie on aż tak szczególny, tego nie spodziewał się nikt.

To, że rozpoczął się 3 a nie 1 września, to jeszcze nic szczególnego, ale to, że zakończy się 19 (środa), a nie 21 (piątek) czerwca, stało się faktem dopiero na tydzień przed jego zakończeniem!!!

Podczas jego inauguracji ubolewaliśmy, że z 3 klas trzecich musieliśmy utworzyć tylko 2 klasy czwarte, ale zmiany w lokalnych władzach sprawiły, że w trakcie roku szkolnego ta sytuacja zmieniła się i ostatecznie uczniowie tych podwójnych roczników znów trafili do 3 oddziałów, tak jak zaczęli szkolna edukację. Wyjątkowe wydaje się to, że z tak licznego rocznika tym razem nie utworzył się oddział sportowy.

Jednak praca toczyła się normalnie, uczniowie brali udział nie tylko w obowiązkowych zajęciach lekcyjnych, ale w całej masie przeróżnych konkursów, zawodów sportowych, wycieczek, imprez, a nawet innowacji i akcji. Jesienią mobilizacja w walce o pieniądze na remont łazienek w "Małej szkole" była nie tylko ogromna, zwłaszcza rodziców i nauczycieli klas 1-3, ale przede wszystkim zakończona sukcesem i łazienki właśnie się remontują, chociaż pieniędzy z akcji wystarczyło na połowę inwestycji.

Mieliśmy też ciekawych gości: i pisarzy, i mistrzów sportu. Braliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez instytucje zewnętrzne i warsztatach organizowanych w naszej okolicy przez organizacje pozarządowe działające we wsi lub okolicy.

Przeróżnych większych i mniejszych sukcesów nie brakowało, były i zawiedzione nadzieje, a nawet porażki. A Kiermasz Świąteczny i organizację półkolonii doceniły władze wojewódzkie i przyznały nam nagrody!!! Ogromne uznanie społeczności lokalnej zdobyły sobie: uświetnienie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej Powstańców Wielkopolskich oraz Bieg Niepodległości w 100 rocznicę niepodległości Polski.
Nie sposób ich wszystkich wymieniać, ale kto śledzi wpisy na naszej stronie, to o większości wiedzę posiąść może. Chyba najmniej piszemy o, od lat najmocniejszej stronie naszej szkoły, sukcesach orientalistów, którzy w tym roku nie przywieźli medali chyba tylko z Mistrzostw Świata Szkół. Cóż, kiedy rywalizuje się z całym światem, to o nie trudniej, za to w rywalizacji krajowej byli znów w ścisłej czołówce i trafiali do kadry Polski! I bardzo często byli lepsi od orientalistów trenujących w klubach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdyni, Łodzi itd.

Wyjątkowo w tym roku szkolnym dwa roczniki uczniów zmagały się z egzaminem, w dodatku w atmosferze strajku nauczycieli i pracowników oświaty, co już w ogóle zaliczyć należy do wydarzeń historycznych! O ile strajk został jedynie zawieszony, a egzaminy przebiegały w ogromnej niepewności, to jednak ich wyniki zaliczyć należy do bardzo zadowalających. Niestety podwójny rocznik absolwentów będzie się teraz zmagał ze skutkami reformy w szkołach średnich, a potem z trudniejszym dostępem do wyższych uczelni. Wierzymy, że nasi uczniowie sobie jednak i z tym poradzą.

Uroczystość zakończenia takiego roku szkolnego też musiała być wyjątkowa i tym razem klasy ósme zaczęły od tradycyjnego poloneza, a przedstawiciele klas oddziałów gimnazjalnych zatańczyli walca. Niestety, problemy techniczne spowodowały utratę dokumentacji fotograficznej z tej części uroczystości oraz wystąpienia Pani Dyrektor, która rozpoczęła część oficjalną uroczystości zakończenia roku szkolnego. Mamy jednak film z poloneza, bo utrwalających to wydarzenie było wielu. Może ktoś jeszcze wzbogaci naszą relację? Będziemy wdzięczni.

FILM - POLONEZ
(Bożena Szymendera)

Pożegnała ona i w tym roku liczną grupę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, którzy z różnych względów zakończyli pracę w naszej szkole. Pani Adela Piosik została emerytką, a Pan Krzysztof Filipek... dyrektorem Szkoły Podstawowej w Świętnie. Panie Justyna Murek i Lidia Kruk były jedynie na zastępstwie. Na emeryturę wybrała się także Pani Emilia Bukowska, a Pani Marta Woźna zmieniła miejsce pracy, Pani Anna Dziaszyk też była na zastępstwie, które skróciła z powodów urlopowych. Podziękowanie za pracę w Radzie Rodziców otrzymali także Barbara Kowalewicz i Sylwester Płatników.

Później przyszedł czas na stypendia gminne, nagrody i listy gratulacyjne, które wręczał nowy Wójt - Janusz Frąckowiak, Pani Dyrektor oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Marciniak. A nagrodzonych była cała rzesza uczniów, bo prawie co drugi!!! Jak nie za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowanie, to za osiągnięcia sportowe, reprezentowanie szkoły, konkursy, pracę społeczną itd.

Wreszcie wychowawcy z Panią Dyrektor wręczyli świadectwa absolwentom i ci ostatni mogli w artystyczny sposób pożegnać się ze szkołą, której na pewno nie zapomną. My życzymy im, by pokierowali swoim losem na miarę swoich ambicji, pamiętając, że samo szczęście nie wystarczy.

GALERIA

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 5021815      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia