Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> WSPÓLNIE
         IMIENINY:
 ZAWODOZNAWCZY SZLAK 2019-10-21  

21 października br. uczniowie klas VIII mieli dzień pełen wrażeń. Odbyło się wtedy spotkanie z księgową, która opowiedziała o swoim zawodzie w bardzo profesjonalny sposób. Zwróciła ona uwagę na swój zakres codziennych obowiązków: informowanie kierownictwa jednostki o stanie firmy, wykonywanie rozliczeń podatkowych i statystycznych oraz obliczanie i rozliczanie zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa.

Następnie uczniowie mieli okazję bliżej poznać pracę sekretarki. Zakres obowiązków na tym stanowisku jest bardzo szeroki i na pewno nie każdy sprawdziłby się w takiej roli. Praca ta wymaga dobrej organizacji i komunikatywności – te kompetencje są niezbędne, aby sprawnie zarządzać biurem i współpracować z dyrektorem.

Po spotkaniu z sekretarką nadszedł czas na coś dla męskiej części grupy - nowoczesny warsztat samochodowy. Właściciel oprowadzając po warsztacie omówił jakie wykonuje usługi mechaniczne. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła wyspecjalizowana infrastruktura techniczna (pomieszczenia, maszyny, urządzenia i narzędzia) .

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w banku Santander, a w nim perfekcyjnie przeprowadzona pogadanka nt. "Absolwent na rynku pracy”. Uczniowie poznali strukturę organizacyjną banku, jakie należy spełniać wymagania, aby w nim pracować i co należy znać. Dowiedzieli się jakie dokumenty należy złożyć w zakładzie pracy starając się o pracę, na czym polega rozmowa kwalifikacyjna, czym jest Dress code (zbiór zasad dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji) i kim jest human resources (pracownik, który zajmuje się rekrutacją, szkoleniem, motywowaniem oraz zwalnianiem pracowników). Najwięcej dyskusji i zdziwienia wywołał fakt, że wielu pracodawców zanim przyjmie potencjalnego pracownika "wrzuca” jego dane na portale społecznościowe, aby zebrać o nim jak najwięcej informacji. W tym momencie wielu uczniów przyznało, że od tej pory zastanowią się nad tym, co wrzucają na portale społecznościowe.

Ostatnim punktem na naszym zawodoznawczym szlaku była wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy i pogadanka nt. "Aktualności na rynku pracy”. Prowadząca omówiła jakie zawody są poszukiwane, co to są dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny). Wyjaśniła zasady pisania i zamieszczania CV oraz listu motywacyjnego z zachowaniem zasady netykiety.) Zwróciła uwagę na najczęściej popełniane błędy: nieprofesjonalny adres e-mail będący pseudonimem, zdrobnieniem lub zawierający cyfry, a także dołączanie do dokumentów zdjęcia z wakacji, z piramidą w tle, na nartach czy w bikini.

GALERIA

Po dniu pełnym wrażeń uczniowie mieli okazję zrelaksować się w kinie.

A.    Kruk                      

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4893400      online: 2

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia