Strona główna -> SZKOŁA PODSTAWOWA -> PODSTAWÓWKA 1-3
         IMIENINY:
 Zbliżają się wakacje …może ktoś ma ochotę ponurkować ?2017-06-08  

8 czerwca 2017 roku odwiedził naszą szkołę p. Tomasz Adamczak z Nowej Wsi , który od 6 lat pasjonuje się nurkowaniem. Jego młodszy brat jest już instruktorem nurkowania i znajduje się w Księdze Rekordów Guinessa, bo był nurkiem zabezpieczającym przy biciu rekordu w układaniu kostki Rubika na głębokości 100 metrów pod wodą. Przedsięwzięcie się udało i grupa nurków z Poznania, a wśród nich p. Piotr Adamczak z Nowej Wsi jest w Księdze Guinessa.

Pan Tomek pokazał uczniom wszystkie elementy stroju nurka i okazało się , że to wszystko waży ok.30 kilogramów, ale pod wodą –zapewnił nasz gość –nie odczuwa się tego ciężaru. A wyposażenie nurka to: butla z powietrzem, automat oddechowy, kamizelka jakby plecak pełen kieszeni i gadżetów, kombinezon ochraniający organizm przed zimnem, płetwy, maska, manometr- wąż zakończony okrągłą tarczą wskazującą ciśnienie. Ponadto przydatne są :nóż do rozcinania żyłek lub sieci , gdyby nurek się w takowe zaplątał, latarka, gwizdek lub kaczor do porozumiewania się pod wodą, bojka-pływający nad wodą znak , który informuje motorówki lub łodzie, że w tym miejscu jest nurek. Nurek, aby się zanurzyć potrzebuje też balast ok.2 kg-są to płytki z ołowiu, które umieszcz się w specjalnych kieszonkach kamizelki. Nasz gość chętnie odpowiadał na pytania dzieci i tak dowiedzieliśmy się , że najgłębiej , to pływał 60 metrów pod wodą, przebywał w ciepłych wodach 1-1,5 godziny, a w zimnych do 30 minut. Najlepiej nurkuje się w ciepłych wodach Morza Czerwonego w Egipcie.

GALERIA

Następnie obejrzeliśmy zdjęcia z podwodnych podróży pana Tomka i umówiliśmy się na kolejne spotkanie po wakacjach.

Elżbieta Wita            

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4066269      online: 3

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia